Zapewnienie warunków BHP w firmie - Dodatek do Gazety Podatkowej nr 50 (1612) z dnia 24.06.2019
Zapewnienie badań profilaktycznych
Pracodawca nie może dopuścić pracownika do pracy bez aktualnego orzeczenia lekarskiego, stwierdzającego brak przeciwwskazań do zatrudnienia na określonym stanowisku pracy, w warunkach pracy określonych w skierowaniu na badania profilaktyczne (art. 229 § 4 K.p.). Badania te dzielą się na wstępne, okresowe i kontrolne. Badaniom wstępnym podlegają osoby przyjmowane do pracy, pracownicy młodociani przenoszeni na inne stanowiska pracy i inni pracownicy przenoszeni na stanowiska pracy, na których występują czynniki szkodliwe dla zdrowia lub warunki uciążliwe.
Badania okresowe dotyczą wszystkich pracowników, niezależnie od rodzaju wykonywanej pracy i jej warunków. Są one wykonywane w terminach wskazanych przez lekarza medycyny pracy. Ich celem jest stwierdzenie braku przeciwwskazań do dalszej pracy na dotychczasowym stanowisku. Natomiast badania kontrolne wykonywane są przed dopuszczeniem do pracy pracownika, który z powodu choroby przebywał na zwolnieniu lekarskim powyżej 30 dni. Celem badań kontrolnych jest ustalenie zdolności do wykonywania pracy na dotychczasowym stanowisku. Pracodawca ma też obowiązek zapewnić okresowe badania lekarskie pracownikom po zakończeniu zatrudnienia. Dotyczy to pracowników, którzy wykonywali pracę w warunkach narażenia na działanie substancji i czynników rakotwórczych lub pyłów zwłókniających. Po rozwiązaniu stosunku pracy mogą oni zgłosić wniosek o objęcie takimi badaniami (art. 229 § 5 K.p.).
Badania okresowe i kontrolne powinny być przeprowadzone w miarę możliwości w godzinach pracy, a koszty wszystkich badań profilaktycznych pokrywa pracodawca.
Przeprowadzenie danego badania profilaktycznego odbywa się na podstawie skierowania na badania od pracodawcy. Wzór tego skierowania określa rozporządzenie Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej w sprawie przeprowadzania badań lekarskich pracowników, zakresu profilaktycznej opieki zdrowotnej nad pracownikami oraz orzeczeń... (Dz. U. z 2016 r. poz. 2067).
Kiedy nie trzeba wykonywać badań wstępnych?
Zgodnie z art. 229 § 11 K.p. badaniom wstępnym nie podlegają osoby przyjmowane:
Ważne! Pracodawca przyjmujący pracownika do pracy żąda od niego przedłożenia aktualnego orzeczenia lekarskiego stwierdzającego brak przeciwwskazań do pracy w warunkach pracy opisanych w skierowaniu na badania od poprzedniego pracodawcy oraz tego skierowania. W razie stwierdzenia, że warunki pracy na stanowisku oferowanym pracownikowi nie są zbieżne z warunkami opisanymi w skierowaniu na badania, pracodawca zwraca pracownikowi orzeczenie lekarskie i skierowanie oraz kieruje go na badania wstępne. |
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.KodeksPracy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
15.01.2025 (środa)
20.01.2025 (poniedziałek)
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - Prawo pracy
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|