Zapewnienie warunków BHP w firmie - Dodatek do Gazety Podatkowej nr 50 (1612) z dnia 24.06.2019
Ochrona pracy kobiet i młodocianych
W naszym zakładzie pracuje kilkanaście kobiet. Czy nadal obowiązuje zakaz zatrudniania ich przy niektórych pracach? Czy podobne zakazy dotyczą też młodocianych (zamierzamy zatrudnić kilku takich pracowników)?
Przepisy prawa pracy gwarantują kobietom szczególną ochronę, jeżeli chodzi o warunki pracy. Przez wiele lat elementem tej ochrony był zakaz zatrudniania kobiet przy pracach uciążliwych, niebezpiecznych lub szkodliwych dla zdrowia, mogących mieć niekorzystny wpływ na ich zdrowie, przebieg ciąży lub karmienie dziecka piersią. Zakaz ten, odnoszący się do ogółu kobiet, wynikał z art. 176 § 1 K.p. Jednak z powodu zarzutów dotyczących dyskryminacji ze względu na płeć, zakaz zatrudniania kobiet przy pracach uciążliwych, niebezpiecznych i szkodliwych dla zdrowia nie dotyczy już wszystkich pracownic. Od 3 sierpnia 2016 r. został on ograniczony jedynie do będących w ciąży i karmiących dziecko piersią. Szczegółowy wykaz prac, o których mowa powyżej, został określony w rozporządzeniu Rady Ministrów w sprawie wykazu prac uciążliwych, niebezpiecznych lub szkodliwych dla zdrowia kobiet w ciąży i kobiet karmiących dziecko piersią (Dz. U. z 2017 r. poz. 796). Zamieszczone w nim prace są zabronione wszystkim kobietom w ciąży lub karmiącym piersią bez względu na podstawę prawną stosunku pracy, charakter zakładu pracy, wiek lub inne okoliczności.
Jeżeli chodzi o pracowników młodocianych, to generalnie nie mogą oni wykonywać niektórych prac. Zostały one określone w załączniku do rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie wykazu prac wzbronionych młodocianym i warunków ich zatrudniania przy niektórych z tych prac (Dz. U. z 2016 r. poz. 1509). Znajdują się w nim prace związane z nadmiernym wysiłkiem fizycznym, wymuszoną pozycją ciała oraz zagrażające prawidłowemu rozwojowi psychicznemu, prace w narażeniu na działanie szkodliwych czynników chemicznych, fizycznych i biologicznych oraz prace stwarzające zagrożenie wypadkowe. Wyjątkowo pracodawca może zatrudniać przy niektórych rodzajach prac wzbronionych młodocianych pracowników - ale tylko w takim zakresie, w jakim jest to niezbędne do odbycia przygotowania zawodowego młodocianych. Pracodawca jest zobowiązany ustalić w przepisach zakładowych lub wewnętrznym zarządzeniu wykaz stanowisk pracy, na których wzbronione jest zatrudnianie młodocianych oraz wykaz lekkich prac dozwolonych pracownikom młodocianym zatrudnionym w innym celu niż przygotowanie zawodowe.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.KodeksPracy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.11.2024 (środa)
16.12.2024 (poniedziałek)
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - Prawo pracy
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|