Urlopy wypoczynkowe w 2019 roku - Dodatek do Gazety Podatkowej nr 38 (1600) z dnia 13.05.2019
Wymiar urlopu wypoczynkowego po macierzyńskim
Pracownica została zatrudniona na pełny etat od 1 sierpnia 2017 r. Od stycznia 2018 r. przebywała na zwolnieniu lekarskim, a w maju 2018 r. urodziła dziecko. Urlop macierzyński i rodzicielski zakończy się jej 19 maja 2019 r. Po nim zamierza najpierw wykorzystać zaległy i bieżący urlop wypoczynkowy, a następnie skorzystać z urlopu wychowawczego. Przysługuje jej 26 dni urlopu wypoczynkowego rocznie. W 2017 r. nie wykorzystała ani jednego dnia urlopu. Ile urlopu wypoczynkowego przysługuje jej obecnie?
Na wniosek pracownicy pracodawca jest zobowiązany udzielić jej urlopu wypoczynkowego przysługującego za dany rok bezpośrednio po urlopie macierzyńskim. Przewiduje to art. 163 § 3 K.p. Regulację tę stosuje się także po wykorzystaniu innych urlopów, np. rodzicielskiego czy na warunkach macierzyńskiego. Obligatoryjny charakter wspomnianego wniosku potwierdził Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 20 sierpnia 2001 r., sygn. akt I PKN 590/00, w którym stwierdził, że: "Pracodawca nie jest związany wnioskiem pracownika zawierającym propozycję terminu udzielenia mu urlopu wypoczynkowego. Jest jednak związany takim wnioskiem pochodzącym od pracownicy, która urodziła lub ma urodzić dziecko i chciałaby skorzystać z urlopu wypoczynkowego bezpośrednio po urlopie macierzyńskim".
Urlop wypoczynkowy po urlopie macierzyńskim nie podlega zasadzie proporcjonalności po okresie niewykonywania pracy. Nie należy on bowiem do okresów niewykonywania pracy wymienionych w art. 1552 K.p., które wpływają na obniżenie wymiaru urlopu wypoczynkowego.
Przy czym w podanej sytuacji do urlopu pracownicy przysługującego za 2017 r. należy zastosować zasadę proporcjonalności, ze względu na podjęcie pracy w trakcie roku kalendarzowego. W myśl art. 1551 § 1 K.p., w roku kalendarzowym, w którym ustaje stosunek pracy z pracownikiem uprawnionym do kolejnego urlopu, pracownikowi temu przysługuje urlop:
1) u dotychczasowego pracodawcy - w wymiarze proporcjonalnym do okresu przepracowanego u tego pracodawcy w roku ustania stosunku pracy, chyba że przed ustaniem tego stosunku pracownik wykorzystał urlop w przysługującym mu lub w wyższym wymiarze,
2) u kolejnego pracodawcy - w wymiarze:
- proporcjonalnym do okresu pozostałego do końca danego roku kalendarzowego - w razie zatrudnienia na czas nie krótszy niż do końca danego roku kalendarzowego,
- proporcjonalnym do okresu zatrudnienia w danym roku kalendarzowym - w razie zatrudnienia na czas krótszy niż do końca danego roku kalendarzowego.
Przy ustalaniu urlopu w wymiarze proporcjonalnym niepełny dzień urlopu zaokrągla się w górę do pełnego dnia. Ponadto, stosownie do art. 1552a K.p., kalendarzowy miesiąc pracy odpowiada 1/12 wymiaru urlopu przysługującego pracownikowi na podstawie art. 154 § 1 i 2 K.p. Niepełny kalendarzowy miesiąc pracy zaokrągla się w górę do pełnego miesiąca.
Kalkulator urlopu wypoczynkowego za część roku ze względu na okres pracy dostępny jest w serwisie kalkulatory.gofin.pl.
Przykład
Przyjmując stan faktyczny przedstawiony w pytaniu wymiar urlopu pracownicy za 2017 r. wyniósł: 26 dni × 5/12 = 10,83, po zaokrągleniu 11 dni. Za lata 2018 i 2019 przysługują jej urlopy w wymiarze po 26 dni. Łącznie pracownica może skorzystać z 63 dni urlopu wypoczynkowego, tj. 11 dni + 26 dni + 26 dni. |
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.UrlopyPracownicze.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.12.2024 (piątek)
15.01.2025 (środa)
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - Prawo pracy
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|