Urlopy wypoczynkowe w 2019 roku - Dodatek do Gazety Podatkowej nr 38 (1600) z dnia 13.05.2019
Udzielanie urlopu na pisemny wniosek pracownika
Zatrudniam kilku pracowników. W firmie nie tworzymy planu urlopowego, a urlopy udzielane są po uzgodnieniu terminu pomiędzy pracownikiem a pracodawcą. Pracownicy czasami ustnie zgłaszają potrzebę skorzystania z urlopu. Jednak taka forma nie sprawdza się, gdyż dużo czasu zabiera ustalenie, kiedy pracownik korzystał z urlopu. Zamierzam wprowadzić papierowe wnioski o urlop. Co powinien zawierać taki wniosek?
Przepisy z zakresu prawa pracy nie regulują sposobu wnioskowania o urlop przez pracownika. Zatem dopuszczalna jest zarówno forma ustna, jak i pisemna. Jednak dla celów dowodowych właściwa wydaje się forma pisemna.
Kwestie te dobrze jest uregulować w przepisach zakładowych np. w regulaminie pracy albo w zarządzeniu, gdy pracodawca nie jest obowiązany do wprowadzenia regulaminu pracy.
Pracodawca jest obowiązany udzielić pracownikowi urlopu w tym roku kalendarzowym, w którym pracownik uzyskał do niego prawo (art. 161 K.p.). Urlopy powinny być udzielane zasadniczo zgodnie z planem urlopów. Ustala go pracodawca, biorąc pod uwagę wnioski pracowników i konieczność zapewnienia normalnego toku pracy. Planem urlopów nie obejmuje się części urlopu udzielanego pracownikowi w trybie "na żądanie" (art. 163 § 1 K.p.). Pracodawca nie ustala planu urlopów, jeżeli zakładowa organizacja związkowa wyraziła na to zgodę. Nie musi tworzyć ich także pracodawca, u którego nie działa zakładowa organizacja związkowa. W takich przypadkach pracodawca ustala termin urlopu po porozumieniu z pracownikiem.
Plan urlopów podaje się do wiadomości pracowników w sposób przyjęty u danego pracodawcy.
Przykładowy wzór planu urlopów jest dostępny w serwisie www.druki.gofin.pl, w dziale Prawo pracy.
Pracownik nie może skorzystać z urlopu bez zgody pracodawcy, gdyż jego udzielenie może nastąpić tylko po potwierdzeniu przez pracodawcę terminu wykorzystania urlopu. Najczęściej wniosek pracownika o urlop ma formę papierową. Potwierdzenie udzielenia urlopu może być dokonane przez pracodawcę np. na wniosku urlopowym, na odrębnej karcie urlopowej czy też ustnie.
W kwestii skorzystania z urlopu przez pracownika wypowiedział się też Sąd Najwyższy. W wyroku z dnia 13 maja 1998 r., sygn. akt I PKN 99/98 SN uznał, że: "Przy braku planu urlopów wypoczynkowych samo złożenie wniosku o udzielenie urlopu nie usprawiedliwia nieobecności pracownika".
Janusz Kozłowski (imię i nazwisko) Dział Gospodarczy |
Łódź, 6 maja 2019 r. (miejscowość i data) |
Wniosek o urlop Niniejszym składam wniosek o udzielenie w dniach od 20 maja 2019 r. do 31 maja 2019 r. przysługującego za rok 2019 urlopu wypoczynkowego/ |
|
Jerzy Kopica (podpis kierownika) |
Janusz Kozłowski |
*) niepotrzebne skreślić |
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.UrlopyPracownicze.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.12.2024 (piątek)
15.01.2025 (środa)
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - Prawo pracy
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|