Urlopy wypoczynkowe w 2019 roku - Dodatek do Gazety Podatkowej nr 38 (1600) z dnia 13.05.2019
Urlop wypoczynkowy po dłuższej chorobie
Pracownik po długotrwałej chorobie wnioskuje o urlop wypoczynkowy. Pracodawca nie wyraził na to zgody. Uważa, że pracownik najpierw powinien wykonać badania lekarskie i uzyskać orzeczenie o zdolności do pracy, a dopiero wtedy może składać wniosek o urlop. Jeżeli jednak, mimo braku zgody pracodawcy, pracownik nie stawi się po chorobie do pracy, to jak rozliczyć ten dzień? Co w sytuacji, gdy po powrocie do pracy nie będzie miał zrobionych badań, pomimo wcześniejszego wydania mu skierowania?
Pracownik ma obowiązek wykonać badania kontrolne w przypadku niezdolności do pracy spowodowanej chorobą trwającej dłużej niż 30 dni (art. 229 § 2 K.p.). Przepisy z zakresu prawa pracy nie odnoszą się jednak do kwestii, czy pracownik musi wykonać badania kontrolne po długiej chorobie, gdy bezpośrednio po niej zamierza skorzystać z urlopu wypoczynkowego. Kwestią tą zajmowały się sądy, jednak orzecznictwo w tym zakresie nie jest jednolite.
Przykładowo, w wyroku z dnia 9 marca 2011 r., sygn. akt II PK 240/10, Sąd Najwyższy stwierdził, że: "Z art. 229 § 2 K.p. nie można wywodzić obowiązku przedstawienia orzeczenia o zdolności do pracy przez pracownicę rozpoczynającą urlop wypoczynkowy po urlopie macierzyńskim (art. 163 § 3 K.p.) wykorzystanym bezpośrednio po zakończeniu okresu niezdolności do pracy trwającej dłużej niż 30 dni". SN stwierdził, że pracownik, aby skorzystać z urlopu, nie musi przedkładać orzeczenia lekarskiego o zdolności do pracy, gdyż w czasie urlopu nie świadczy pracy.
Natomiast w wyroku z dnia 24 lutego 2015 r., sygn. akt II PK 84/14, SN uznał, że: "Niedopuszczalne jest wyrażenie zgody przez pracodawcę na urlop wypoczynkowy w okresie niezdolności pracownika do pracy". Podobnie wynika z wyroku SN z dnia 26 października 2016 r., sygn. akt III PK 9/16, w którym Sąd wskazał na niemożność udzielenia pracownikowi urlopu wypoczynkowego na żądanie (art. 1672 K.p.) do czasu przedłożenia orzeczenia lekarskiego po okresie choroby. Zdaniem SN urlopu można udzielić tylko zdolnemu do pracy pracownikowi, w przeciwnym razie zniweczony jest bowiem cel tego urlopu, czyli wypoczynek.
Zatem w podanej w pytaniu sytuacji postępowanie pracodawcy wydaje się być prawidłowe. Należy przy tym dodać, że pracownik nie musi mieć wykonanych badań kontrolnych po powrocie po chorobie do pracy. Badania profilaktyczne wykonuje się w godzinach pracy, więc powinien je wykonać nie na zwolnieniu lekarskim, a dopiero po powrocie do pracy. Trzeba podkreślić, że pracownik, który nie ma zgody pracodawcy na urlop, nie może z niego korzystać, czyli obowiązany jest stawić się w pracy.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.UrlopyPracownicze.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.11.2024 (środa)
16.12.2024 (poniedziałek)
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - Prawo pracy
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|