Urlopy wypoczynkowe w 2019 roku - Dodatek do Gazety Podatkowej nr 38 (1600) z dnia 13.05.2019
Termin wypłaty ekwiwalentu za urlop
Nasz pracownik rozwiązuje umowę o pracę. Uzgodnił z nami, że nastąpi to w trybie porozumienia stron z dniem 31 maja 2019 r. Posiada on 5 dni (40 godz.) zaległego urlopu z 2018 r. oraz 11 dni (88 godz.) urlopu bieżącego, za który będziemy wypłacali mu ekwiwalent. Kiedy należy go wypłacić i jak go obliczyć?
Termin wypłaty ekwiwalentu za niewykorzystany urlop nie został wprost wskazany w przepisach Kodeksu pracy. Można go jednak wywieść z art. 171 § 1 K.p. Stanowi on, że ekwiwalent pieniężny przysługuje w razie niewykorzystania przysługującego urlopu w całości lub w części z powodu rozwiązania lub wygaśnięcia stosunku pracy. Prawo do tego ekwiwalentu powstaje więc w momencie rozwiązania lub wygaśnięcia stosunku pracy. Zatem również w tym dniu powinien on zostać wypłacony.
Należy zaznaczyć, że pracodawca nie ma obowiązku wypłacenia ekwiwalentu pieniężnego w przypadku gdy strony postanowią o wykorzystaniu urlopu w czasie pozostawania pracownika w stosunku pracy na podstawie kolejnej umowy o pracę zawartej z tym samym pracodawcą bezpośrednio po rozwiązaniu lub wygaśnięciu poprzedniej umowy o pracę z tym pracodawcą.
Z kolei zasady ustalania ekwiwalentu za urlop określa rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej w sprawie szczegółowych zasad udzielania urlopu wypoczynkowego (...). W myśl § 15 tego rozporządzenia składniki wynagrodzenia określone w stawce miesięcznej w stałej wysokości uwzględnia się przy ustalaniu ekwiwalentu w wysokości należnej w miesiącu nabycia do niego prawa.
Natomiast składniki przysługujące pracownikowi za okresy nie dłuższe niż 1 miesiąc, tzw. zmienne miesięczne, wypłacone w okresie 3 miesięcy bezpośrednio poprzedzających miesiąc nabycia prawa do ekwiwalentu, przyjmuje się w średniej wysokości z tego okresu. Jeżeli jednak pracownik nie przepracował pełnego okresu tych 3 miesięcy, wynagrodzenie faktycznie wypłacone mu w tym okresie dzieli się przez liczbę dni pracy, za które przysługiwało to wynagrodzenie, a otrzymany wynik mnoży się przez liczbę dni, jakie pracownik przepracowałby w ramach normalnego czasu pracy, zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy. Jest to tzw. dopełnienie podstawy ekwiwalentu i ma zastosowanie w sytuacji, gdy pracownik nie przepracował pełnego miesiąca.
Składniki wynagrodzenia przysługujące pracownikowi za okresy dłuższe niż 1 miesiąc, wypłacone w okresie 12 miesięcy bezpośrednio poprzedzających miesiąc nabycia prawa do ekwiwalentu, uwzględnia się w średniej wysokości z tego okresu.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.UrlopyPracownicze.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.11.2024 (środa)
16.12.2024 (poniedziałek)
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - Prawo pracy
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|