Urlopy wypoczynkowe w 2019 roku - Dodatek do Gazety Podatkowej nr 38 (1600) z dnia 13.05.2019
Podstawa ustalenia wymiaru urlopu w równoległym zatrudnieniu
Pracownica zatrudniona w firmie A od 1990 r. pracuje tam nadal. Było to jej pierwsze zatrudnienie w życiu zawodowym. Obecnie podjęła pracę w firmie B na część etatu. Na podstawie jakich dokumentów ustalić jej wymiar urlopu w firmie B i w jaki sposób?
U nowego pracodawcy pracownica powinna przedłożyć zaświadczenie wskazujące, od kiedy jest zatrudniona w firmie A i że nadal wykonuje tam pracę. Na podstawie takiego zaświadczenia nowy pracodawca ustali staż pracy i wymiar urlopu przysługujący pracownicy w równoległym stosunku pracy.
Zatrudnienie równoległe w dwóch lub więcej stosunkach pracy pozwala pracownikowi na nabycie uprawnień pracowniczych odrębnie w każdym z nich. Tak też jest w przypadku urlopu wypoczynkowego. Przy czym art. 1541 § 2 K.p. stanowi, że pracownikowi pozostającemu jednocześnie w dwóch lub więcej stosunkach pracy, do okresu zatrudnienia, od którego zależy prawo i wymiar urlopu, wlicza się także okres poprzedniego niezakończonego zatrudnienia, w części przypadającej przed nawiązaniem drugiego lub kolejnego stosunku pracy. W przypadku zakończonych okresów pracy dowodem poświadczającym okres zatrudnienia jest świadectwo pracy. Natomiast w razie niezakończonego okresu pracy dowodem tym jest zaświadczenie od pracodawcy zatrudniającego obecnie pracownika. Wskazuje on w nim termin podjęcia pracy przez zainteresowanego. Na tej podstawie pracodawca w równoległym stosunku pracy wlicza pracownikowi do stażu pracy okres od dnia zatrudnienia u dotychczasowego pracodawcy do dnia poprzedzającego nawiązanie stosunku pracy u nowego pracodawcy.
Niezależnie od okresów pracy, do stażu, od którego zależy wymiar urlopu, wlicza się także inne okresy tzw. zaliczalne, jak np. okres ukończonej nauki w szkole (art. 155 § 1 K.p.).
Jeżeli w nowym zatrudnieniu pracownik będzie wykonywał pracę na część etatu, wówczas wymiar jego urlopu należy ustalić proporcjonalnie do etatu. Wynikający z wyliczeń niepełny dzień urlopu podlega wówczas zaokrągleniu w górę do pełnego dnia (art. 154 § 2 K.p.).
Dodatkowo nawiązanie stosunku pracy w trakcie roku kalendarzowego wymaga ustalenia wymiaru urlopu wypoczynkowego proporcjonalnie do okresu zatrudnienia, zgodnie z art. 1551 § 1 K.p. W takim przypadku niepełny dzień urlopu zaokrągla się w górę do pełnego dnia. Ponadto obliczając urlop proporcjonalny, kalendarzowy miesiąc pracy odpowiada 1/12 wymiaru urlopu przysługującego pracownikowi zgodnie z art. 154 § 1 i 2 K.p., a niepełny kalendarzowy miesiąc pracy zaokrągla się w górę do pełnego miesiąca (art. 1552a K.p.).
W podanej sytuacji urlop pracownicy należy ustalić w wymiarze proporcjonalnym do wielkości etatu i do okresu zatrudnienia w danym roku kalendarzowym, uwzględniając posiadany przez nią staż pracy sprzed podjęcia zatrudnienia w równoległym stosunku pracy.
Przykład
Pracownica zatrudniona w firmie A na czas nieokreślony od 1 stycznia 1990 r. na pełny etat, od 1 marca 2019 r. podjęła równoległe zatrudnienie w firmie B na 1/3 etatu na czas nieokreślony. Pracodawcy B przedłożyła zaświadczenie o zatrudnieniu w firmie A na pełny etat od 1 stycznia 1990 r. Z tytułu posiadanego stażu pracy pracownica jest więc uprawniona do 26 dni urlopu, zarówno u pracodawcy A, jak i B (wynosi on bowiem co najmniej 10 lat). W firmie B pracownicy w 2019 r. przysługuje 8 dni urlopu, zgodnie z wyliczeniem:
|
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.UrlopyPracownicze.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.11.2024 (środa)
16.12.2024 (poniedziałek)
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - Prawo pracy
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|