Urlopy wypoczynkowe w 2019 roku - Dodatek do Gazety Podatkowej nr 38 (1600) z dnia 13.05.2019
Korzystanie z urlopu przy niewielkim wymiarze etatu
Pracownik od 1 czerwca 2019 r. będzie zatrudniony na 3/40 etatu (3 godziny w tygodniu) na czas nieokreślony. Będzie to jego równoległe zatrudnienie. Przysługuje mu urlop w wymiarze 26 dni. Ile dni urlopu będzie mu przysługiwało w 2019 r.? Jak udzielać mu tego urlopu, jeżeli będzie świadczył pracę po 1 godzinie przez 3 dni w tygodniu?
Urlop pracownika należy ustalić proporcjonalnie do wielkości jego etatu i okresu pracy w 2019 r. Natomiast jego udzielanie powinno odbywać się w dni jego pracy w wymiarze godzinowym zgodnym z wymiarem czasu pracy w danym dniu.
Wymiar urlopu dla pracownika zatrudnionego na część etatu ustala się proporcjonalnie do wymiaru jego czasu pracy, biorąc za podstawę wymiar urlopu należny z tytułu posiadanego stażu pracy. W przypadku gdy z przeliczeń wymiaru urlopu dla niepełnoetatowca wyjdzie niepełny dzień urlopu, wówczas należy zaokrąglić go w górę do pełnego dnia. Tak stanowi art. 154 § 2 K.p.
Wymiar urlopu wynosi:
- 20 dni - jeżeli pracownik jest zatrudniony krócej niż 10 lat,
- 26 dni - jeżeli pracownik jest zatrudniony co najmniej 10 lat.
Pracownikowi, który pozostaje jednocześnie w dwóch lub więcej stosunkach pracy (w tzw. zatrudnieniu równoległym), do okresu zatrudnienia, od którego zależy prawo i wymiar urlopu, wlicza się także okres poprzedniego niezakończonego zatrudnienia w części przypadającej przed nawiązaniem drugiego lub kolejnego stosunku pracy (art. 1541 § 2 K.p.).
Natomiast jeżeli chodzi o udzielanie urlopu, to następuje ono w dni, które są dla pracownika dniami pracy zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy, w wymiarze godzinowym, odpowiadającym dobowemu wymiarowi czasu pracy pracownika w danym dniu (art. 1542 § 1 K.p.). Przy udzielaniu urlopu jeden jego dzień odpowiada 8 godzinom pracy (lub niższej normie, jeżeli taka obowiązuje pracownika).
Zdarza się, że udzielenie urlopu pracownikom niepełnoetatowym na dni ich pracy, w wymiarze godzinowym odpowiadającym dobowemu wymiarowi czasu pracy w tym dniu, powoduje skorzystanie przez nich z większej liczby faktycznych dni wolnych od pracy. Wynika to z obligatoryjnego zaokrąglania wymiaru urlopu, jakiego należy dokonać ustalając jego wymiar proporcjonalnie do wymiaru etatu pracownika. Przy czym obliczony wymiar urlopu nie przekracza wymiaru kodeksowego.
Przykład
Od 1 czerwca 2019 r. pracodawca zatrudni pracownika na 3/40 etatu na podstawie umowy na czas nieokreślony. Będzie to jego równoległe zatrudnienie. Pracownik posiada ponad 10-letni staż pracy w podstawowym zatrudnieniu, co także w równoległym zatrudnieniu uprawnia go do 26 dni urlopu w roku. Będzie on wykonywał zasadniczo pracę po 1 godzinie dziennie w poniedziałki, wtorki i środy (w ramach obowiązującego go wymiaru czasu pracy). Pracownika obowiązuje 8-godzinna dobowa norma czasu pracy. Wymiar urlopu pracownika w 2019 r. będzie proporcjonalny do wymiaru jego etatu i do okresu zatrudnienia w bieżącym roku. Wymiar urlopu pracownika w 2019 r.:
Przy udzielaniu urlopu za każdy dzień urlopu będzie należało odliczyć pracownikowi z godzinowej puli urlopowej 1 godzinę (po tyle godzin dziennie będzie wykonywał pracę). Pozwoli to na faktyczne skorzystanie przez pracownika z 16 dni urlopowego wypoczynku. |
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.UrlopyPracownicze.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.11.2024 (środa)
16.12.2024 (poniedziałek)
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - Prawo pracy
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|