Urlopy wypoczynkowe w 2019 roku - Dodatek do Gazety Podatkowej nr 38 (1600) z dnia 13.05.2019
Niedopracowanie wymiaru czasu pracy uzupełniane urlopem
Jestem zatrudniona na pełny etat na podstawie umowy na czas nieokreślony. Wykonuję pracę w trybie dwuzmianowym, w jednomiesięcznych okresach rozliczeniowych. Pracodawca przez kilka ostatnich miesięcy tak układa grafik zmian, że nie wypracowuję obowiązującego wymiaru czasu pracy. Brakujące godziny pokrywa co miesiąc urlopem. Czy jego postępowanie jest właściwe?
NIE. Uzupełnianie brakujących godzin do obowiązującego pracownika wymiaru czasu pracy jego urlopem jest niezgodne z przepisami prawa pracy.
Praca powinna być tak rozplanowana, aby zapewniała pełne wykorzystanie czasu pracy pracownika (art. 94 pkt 2 K.p.). Oznacza to, że należy ją zaplanować na pełny obowiązujący pracownika wymiar czasu pracy, który wynika z jego rozkładu czasu pracy.
Organizatorem pracy w zakładzie jest pracodawca. Nie może on przenosić na pracownika konsekwencji złej organizacji czasu pracy w zakładzie. W tym kontekście nieprawidłowe jest wpisywanie urlopu na godziny niedopracowane przez pracownika do obowiązującego wymiaru czasu pracy, zamiast planowania w tym okresie pracy.
Urlop wypoczynkowy jest uprawnieniem pracowniczym i może zostać podzielony na części tylko na wniosek pracownika, w tym jedną nie krótszą niż 14 kolejnych dni kalendarzowych (art. 162 K.p.). Zatem pracodawca nie jest uprawniony do samodzielnego podziału urlopu pracownika na części i udzielania go w terminie korzystnym dla pracodawcy. Nie dotyczy to jedynie urlopu udzielonego pracownikowi jednostronnie w okresie wypowiedzenia, gdyż w tym czasie jest to dopuszczalne (art. 1671 K.p.).
Przepisy regulują też kwestię udzielania urlopów, w tym uzgadnianie ich terminu. Jak stanowi art. 163 § 1 K.p., urlopy powinny być udzielane zgodnie z planem urlopów lub w porozumieniu z pracownikiem. Plan urlopów ustala pracodawca, biorąc pod uwagę wnioski pracowników i konieczność zapewnienia normalnego toku pracy. Pracodawca nie ma obowiązku ustalenia planu urlopów, jeżeli zakładowa organizacja związkowa wyraziła na to zgodę. Natomiast w zakładach, w których nie działa organizacja związkowa, termin udzielenia urlopu pracodawca ustala po porozumieniu z pracownikiem (art. 163 § 11 K.p.).
Zatem o podział urlopu na części może wystąpić tylko pracownik. Nie jest dopuszczalne przymusowe udzielenie pracownikowi urlopu w terminie wyznaczonym przez pracodawcę (z wyjątkiem okresu wypowiedzenia), tak aby czas pracy był zgodny z obowiązującym wymiarem.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.UrlopyPracownicze.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.11.2024 (środa)
16.12.2024 (poniedziałek)
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - Prawo pracy
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|