Urlopy wypoczynkowe w 2019 roku - Dodatek do Gazety Podatkowej nr 38 (1600) z dnia 13.05.2019
Wymiar urlopu przy zatrudnieniu w trakcie roku
Z dniem 4 marca 2019 r. zatrudniliśmy pracownika na 3/4 etatu, na podstawie umowy na czas nieokreślony. Wcześniej w bieżącym roku pracownik ten wykonywał pracę na podstawie umowy zlecenia. Posiada ponad 10-letni staż urlopowy. Jak ustalić przysługujący mu wymiar urlopu w 2019 r.?
Wymiar urlopu pracownika zatrudnionego w niepełnym wymiarze czasu pracy ustala się proporcjonalnie do jego etatu, biorąc za podstawę pełny wymiar urlopu należny mu ze względu na staż pracy. Tak stanowi art. 154 § 2 K.p. Jeżeli ustalony w podany sposób wymiar urlopu wyniesie niepełny dzień, dokonuje się jego zaokrąglenia w górę do pełnego dnia.
Zatrudnienie w ciągu roku kalendarzowego skutkuje też tym, że wymiar urlopu pracownika ustala się w wymiarze proporcjonalnym. Podstawę do ustalenia urlopu stanowi wówczas art. 1551 § 1 pkt 2 K.p. Regulacja ta przewiduje, że w roku kalendarzowym, w którym ustaje stosunek pracy z pracownikiem uprawnionym do kolejnego urlopu, pracownikowi u kolejnego pracodawcy przysługuje urlop w wymiarze proporcjonalnym do okresu:
- pozostałego do końca danego roku kalendarzowego - w razie zatrudnienia na czas nie krótszy niż do końca tego roku,
- zatrudnienia w danym roku kalendarzowym - w razie zatrudnienia na czas krótszy niż do końca danego roku kalendarzowego.
Przepis ten znajduje zastosowanie odpowiednio do pracownika podejmującego pracę u kolejnego pracodawcy w ciągu innego roku kalendarzowego niż rok, w którym ustał jego stosunek pracy z poprzednim pracodawcą (art. 1551 § 21 K.p.).
Należy dodać, że jeżeli przed ustaniem stosunku pracy w ciągu roku kalendarzowego pracownik wykorzystał urlop w wymiarze wyższym niż proporcjonalny do okresu przepracowanego, przysługuje mu u kolejnego pracodawcy urlop w odpowiednio niższym wymiarze (art. 1551 § 2 K.p.). Przy czym łączny wymiar urlopu w roku kalendarzowym nie może być niższy niż wynikający z okresu przepracowanego w tym roku u wszystkich pracodawców.
Ustalając urlop w wymiarze proporcjonalnym kalendarzowy miesiąc pracy odpowiada 1/12 wymiaru urlopu przysługującego pracownikowi zgodnie z art. 154 § 1 i 2 K.p. Ponadto niepełny kalendarzowy miesiąc pracy zaokrągla się w górę do pełnego miesiąca. Wynikający z dokonanych obliczeń niepełny dzień urlopu zaokrągla się w górę do pełnego dnia (art. 1553 § 1 K.p.).
Wymiar urlopu ustalony w dniach przy udzielaniu urlopu przelicza się na godziny. W takim przypadku jeden dzień urlopu odpowiada 8 godzinom pracy. Natomiast gdy pracownika obowiązuje niższa norma czasu pracy, wtedy do ustalania godzinowej puli urlopu stosuje się tę niższą normę (art. 1542 § 2 i 3 K.p.).
W omawianej sytuacji pracownik w 2019 r. przed podjęciem pracy na podstawie umowy o pracę wykonywał pracę na umowę zlecenia. Była to cywilnoprawna umowa, która, co do zasady, nie daje zleceniobiorcy prawa do urlopu wypoczynkowego. Zatem urlop w 2019 r. należy pracownikowi ustalić tylko za okres zatrudnienia pracowniczego, nawiązanego od 4 marca 2019 r. Urlop ten będzie proporcjonalny zarówno do wymiaru czasu pracy pracownika, jak i do okresu zatrudnienia.
Przykład
Pracownik zatrudniony od 4 marca 2019 r. na 3/4 etatu posiada ponad 10-letni staż pracy. Umowa o pracę została zawarta na czas nieokreślony. W 2019 r. był zatrudniony wcześniej tylko na umowę zlecenia. Pracownikowi u obecnego pracodawcy w 2019 r. przysługuje urlop w wymiarze 17 dni (136 godz.), zgodnie z wyliczeniem:
|
Podstawa prawna
Ustawa z dnia 26.06.1974 r. - Kodeks pracy (Dz. U. z 2018 r. poz. 917 ze zm.)
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.UrlopyPracownicze.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.11.2024 (środa)
16.12.2024 (poniedziałek)
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - Prawo pracy
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|