Prawidłowe wypowiedzenie umowy o pracę - Dodatek do Gazety Podatkowej nr 72 (1634) z dnia 9.09.2019
Rozwiązanie umowy o pracę za wypowiedzeniem
Dopuszczalność złożenia wypowiedzenia
W określonych sytuacjach pracownik jest chroniony przed wypowiedzeniem umowy przez pracodawcę. Szczególną ochronę przed wypowiedzeniem przewiduje wiele przepisów kodeksowych i odrębnych. Niekiedy ochrona ta ma charakter warunkowy, tj. zależy od zgody określonego organu (np. zarządu zakładowej organizacji związkowej, do której należy pracownik). W niektórych zaś przypadkach ma charakter bezwzględny i nie może być uchylona w żadnej sytuacji, poza wystąpieniem upadłości lub likwidacji pracodawcy. Przed złożeniem oświadczenia o wypowiedzeniu pracodawca musi więc ustalić, czy pracownik nie jest objęty szczególnymi regulacjami przyznającymi ochronę przed wypowiedzeniem. Jeżeli nie, może złożyć oświadczenia o wypowiedzeniu, chyba że zamierza wypowiedzieć umowę bezterminową. W takim przypadku obowiązkowo musi skonsultować zamiar wypowiedzenia z zakładową organizacją związkową, o ile taka występuje w zakładzie pracy (art. 38 K.p.).
Prawidłowo złożone wypowiedzenie
Podstawowym przepisem dotyczącym wypowiedzenia umowy o pracę jest art. 30 K.p. Określa on dopuszczalne tryby rozwiązania stosunku pracy (w tym wypowiedzenie) oraz minimalne wymogi formalne związane z wypowiedzeniem lub natychmiastowym rozwiązaniem stosunku pracy. Jak wynika z przywołanego przepisu, oświadczenie pracodawcy o wypowiedzeniu umowy musi:
- zostać złożone na piśmie,
- zawierać pouczenie pracownika o przysługującym mu prawie odwołania do sądu pracy,
- wskazywać przyczynę dokonania wypowiedzenia (w przypadku, gdy pracodawca wypowiada umowę na czas nieokreślony).
Wymóg przygotowania pisemnego oświadczenia o wypowiedzeniu może zostać spełniony przez sporządzenie tradycyjnej, papierowej wersji oświadczenia, opatrzonej odręcznym podpisem pracodawcy. Alternatywną formą jest dokument w postaci elektronicznej, traktowany jako równorzędny z dokumentem w wersji papierowej.
Pouczenie pracownika o przysługującym mu prawie odwołania do sądu pracy i terminie do jego złożenia powinno być dostatecznie sprecyzowane, a więc wskazywać konkretny termin na złożenie odwołania (21 dni od doręczenia wypowiedzenia) oraz sąd, do którego ma ono zostać skierowane.
Jeżeli chodzi o przyczynę wypowiedzenia, to obowiązek jej podania występuje tylko przy wypowiadaniu umowy na czas nieokreślony. Wskazana przez pracodawcę przyczyna musi być uzasadniona, odpowiadająca prawdzie oraz konkretna. Niezależnie od powyższych wymogów formalnych pracodawca musi też zastosować odpowiednią długość wypowiedzenia, którą wskazuje w jego treści.
Wypowiedzenie umowy o pracę - checklista
I. Czynności wstępne przed sporządzeniem oświadczenia o wypowiedzeniu 1. Czy pracownikowi przysługuje ochrona przed wypowiedzeniem? TAK⃞ NIE⃞ » W razie odpowiedzi pozytywnej sprawdź zakres i warunki ochrony oraz odpowiednio do ustaleń zrezygnuj z wypowiedzenia lub dopełnij wymogów uchylenia ochrony.
TAK⃞ NIE⃞ » W razie odpowiedzi pozytywnej skonsultuj zamiar wypowiedzenia z zakładową organizacją związkową, jeżeli występuje w zakładzie pracy. W piśmie do organizacji związkowej wskaż przyczynę wypowiedzenia.
1. Czy oświadczenie o wypowiedzeniu sporządzono w formie pisemnej? TAK⃞ NIE⃞ » W razie odpowiedzi negatywnej uzupełnij brak.
TAK⃞ NIE⃞ » W razie odpowiedzi negatywnej dokonaj korekty.
TAK⃞ NIE⃞ » W razie odpowiedzi pozytywnej sprawdź, czy przyczyna wypowiedzenia została dostatecznie skonkretyzowana i podana w sposób zrozumiały dla pracownika. » W razie odpowiedzi negatywnej uzupełnij brak.
TAK⃞ NIE⃞ » W razie odpowiedzi negatywnej uzupełnij brak. |
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.UmowyoPrace.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.11.2024 (środa)
16.12.2024 (poniedziałek)
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - Prawo pracy
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|