Prawidłowe wypowiedzenie umowy o pracę - Dodatek do Gazety Podatkowej nr 72 (1634) z dnia 9.09.2019
Zastosowanie prawidłowej długości okresu wypowiedzenia umowy o pracę
Pracownik jest zatrudniony od 25 marca 2019 r. na podstawie umowy o pracę zawartej na rok. Jego staż pracy w zakładzie jest krótszy niż 6 miesięcy. Jednak obecnie chcemy wypowiedzieć mu umowę. Gdybyśmy wręczyli mu 2-tygodniowe wypowiedzenie, umowa rozwiązałaby się po upływie 6 miesięcy pracy. Czy zatem obowiązuje go 2-tygodniowy okres wypowiedzenia, czy miesięczny?
W przedstawionej sytuacji pracownika obowiązuje 1-miesięczne wypowiedzenie, gdyż przy 2-tygodniowym wypowiedzeniu okres zatrudnienia trwałby dłużej niż 6 miesięcy. Przy stażu wynoszącym co najmniej 6 miesięcy okres wypowiedzenia wynosi 1 miesiąc.
Okres wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony i umowy o pracę zawartej na czas określony jest uzależniony od okresu zatrudnienia u danego pracodawcy i wynosi:
- 2 tygodnie - w razie zatrudnienia poniżej 6 miesięcy,
- 1 miesiąc - w przypadku zatrudnienia co najmniej 6 miesięcy,
- 3 miesiące - w razie zatrudnienia co najmniej 3 lata.
Tak stanowi art. 36 § 1 K.p. Do okresu pracy u danego pracodawcy zalicza się także okresy wcześniejszego zatrudnienia w danej firmie. Ponadto wlicza się okres zatrudnienia u poprzedniego pracodawcy, jeżeli zmiana pracodawcy nastąpiła na zasadach określonych w art. 231 K.p., a także w innych przypadkach, gdy z mocy odrębnych przepisów nowy pracodawca jest następcą prawnym w stosunkach pracy nawiązanych przez pracodawcę poprzednio zatrudniającego tego pracownika.
Do zakładowego stażu pracy, od którego zależy okres wypowiedzenia, liczy się też okres wypowiedzenia, gdyż w tym czasie pracownik nadal pozostaje w zatrudnieniu (por. wyrok SN z dnia 6 lipca 2011 r., sygn. akt II PK 12/11).
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.UmowyoPrace.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.11.2024 (środa)
16.12.2024 (poniedziałek)
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - Prawo pracy
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|