Prawidłowe wypowiedzenie umowy o pracę - Dodatek do Gazety Podatkowej nr 72 (1634) z dnia 9.09.2019
Odmowa wykonania polecenia przyczyną wypowiedzenia
Jeden z naszych pracowników kilkakrotnie odmówił wykonania polecenia służbowego, mimo że było zgodne z prawem i dotyczyło wykonywanej przez niego pracy. Powodem odmowy było to, że pracownik zatrudniony na samodzielnym stanowisku nie zgadzał się z koncepcjami pracodawcy. Pracownik ten jest trudny we współpracy i chcemy z nim rozwiązać umowę. Czy przyczyną wypowiedzenia może być niewypełnianie poleceń przełożonych?
TAK, jeżeli polecenia były zgodne z prawem i dotyczyły pracy. Pracownik zasadniczo nie ma prawa do odmowy wykonania polecenia służbowego, jeżeli jest ono zgodne z przepisami powszechnie obowiązującymi (w tym z prawem pracy) oraz dotyczy pracy ustalonej w umowie o pracę.
Pracownik pozostaje w stosunku podporządkowania służbowego, wykonuje bowiem swoje czynności pod kierownictwem pracodawcy. Wyrazem tego podporządkowania jest obowiązek stosowania się do poleceń przełożonych. Oznacza to, że nawet negatywna ocena polecenia pracodawcy nie uzasadnia jeszcze odmowy jego wykonania. Podporządkowanie służbowe pracownika potwierdzają przepisy Kodeksu pracy, określające obowiązki pracownika. Jednym z nich jest obowiązek sumiennego i starannego wykonywania pracy oraz stosowania się do poleceń przełożonych, które dotyczą pracy (art. 100 § 1 K.p.).
Trzeba przy tym zasygnalizować, że naruszeniem przez pracownika jego obowiązków jest nie tylko odmowa wykonania polecenia pracodawcy, lecz również wykonanie polecenia sprzecznego z prawem. Bezwzględne wykonywanie przez pracownika każdego polecenia pracodawcy - nawet jeżeli jest ono ewidentnie bezprawne - może nawet uzasadniać jego zwolnienie z pracy. Na takim stanowisku stanął Sąd Najwyższy stwierdzając, że: "Bezkrytyczne wykonanie przez pracownika bezprawnych poleceń przełożonego może uzasadniać wypowiedzenie umowy o pracę" (por. wyrok SN z dnia 10 września 1997 r., sygn. akt I PKN 244/97). Jednak poza takimi wyjątkowymi sytuacjami, niepodporządkowanie pracownika może skutkować rozwiązaniem z nim umowy o pracę w drodze wypowiedzenia lub nawet w trybie dyscyplinarnym - co wielokrotnie podkreślano w orzecznictwie sądowym z zakresu prawa pracy.
Odmowa wykonania polecenia służbowego w orzecznictwie Sądu Najwyższego
"(...) Odmowa podporządkowania się poleceniom pracodawcy dotyczącym organizacji i sposobu wykonania umówionego rodzaju pracy stanowi uzasadnioną przyczynę wypowiedzenia pracownikowi umowy o pracę". Wyrok Sądu Najwyższego z dnia 7 lutego 2007 r., sygn. akt I PK 221/06
Wyrok Sądu Najwyższego z dnia 4 czerwca 2008 r., sygn. akt II PK 323/07 |
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.UmowyoPrace.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.11.2024 (środa)
16.12.2024 (poniedziałek)
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - Prawo pracy
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|