Prawidłowe wypowiedzenie umowy o pracę - Dodatek do Gazety Podatkowej nr 72 (1634) z dnia 9.09.2019
Likwidacja oddziału firmy a wypowiedzenie umów o pracę
Nasz zakład ma trzy oddziały lokalne, z których jeden będzie likwidowany. W związku z tym wypowiemy umowy trzem pracownikom zatrudnionym w tym oddziale. Przysługują im 3-miesięczne wypowiedzenia. Czy możliwa jest sytuacja, w której okres wypowiedzenia umowy o pracę przypadnie częściowo po zakończeniu wypowiedzenia umowy najmu lokalu, w którym znajduje się oddział (tj. po zamknięciu tego lokalu)?
TAK. Likwidacja oddziału nie jest bowiem równa z likwidacją całego zakładu. Co za tym idzie, nawet po zamknięciu placówki zatrudniającej pracowników, o których mowa w pytaniu, będzie możliwość wystawienia im świadectwa pracy czy innych dokumentów związanych z ustaniem zatrudnienia.
Likwidacja oddziału firmy jest uzasadnionym powodem wypowiedzenia umowy o pracę zatrudnionych w nim pracownikom. Należy przy tym nadmienić, że nie uchyla ona szczególnej ochrony zatrudnienia (jeżeli dany pracownik ją posiada), ponieważ nie jest likwidacją całego zakładu pracy. Pracodawca może natomiast skrócić w takim przypadku okres 3-miesięcznego wypowiedzenia do co najwyżej 1 miesiąca na podstawie art. 361 K.p. Przepis ten może być zastosowany w przypadku upadłości lub likwidacji pracodawcy bądź wystąpienia innych powodów wypowiedzenia umowy, nieleżących po stronie pracownika. Skrócenie okresu wypowiedzenia na mocy tego przepisu musi nastąpić razem ze złożeniem oświadczenia o wypowiedzeniu - w jego treści lub w drodze osobnego oświadczenia złożonego razem z wypowiedzeniem. Za "zabrane" miesiące wypowiedzenia pracownikowi przysługuje odszkodowanie w wysokości wynagrodzenia za ten czas.
Skrócenie okresu zatrudnienia po dokonaniu wypowiedzenia przez jedną ze stron może też nastąpić na mocy art. 36 § 6 K.p. Pozwala on na zawarcie w tej sprawie porozumienia, które nie zmienia zastosowanego uprzednio trybu wypowiedzenia umowy. W takim przypadku umowa o pracę rozwiązuje się w dniu ustalonym między stronami, a pracownik nie ma prawa do odszkodowania za skróconą część wypowiedzenia.
W rozpatrywanej sytuacji, niezależnie od wskazanych wcześniej możliwości skrócenia okresu wypowiedzenia, pracodawca może zastosować 3-miesięczne wypowiedzenie. W zakresie, w jakim będzie ono wykraczać poza okres wypowiedzenia umowy najmu placówki, w której znajduje się oddział firmy, pracodawca może zwolnić pracowników z obowiązku świadczenia pracy. Za czas zwolnienia zachowają oni prawo do wynagrodzenia liczonego jak za urlop wypoczynkowy.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.UmowyoPrace.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.11.2024 (środa)
16.12.2024 (poniedziałek)
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - Prawo pracy
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|