Prawidłowe wypowiedzenie umowy o pracę - Dodatek do Gazety Podatkowej nr 72 (1634) z dnia 9.09.2019
Zwolnienia grupowe pracownic na urlopie wychowawczym
Zatrudniamy kilka pracownic korzystających obecnie z urlopu wychowawczego. W najbliższym czasie rozpoczniemy w firmie procedurę zwolnień grupowych. Czy w ramach tej procedury będziemy mogli wypowiedzieć umowy wspomnianym pracownicom z powodów dotyczących zakładu pracy?
TAK. Z pytania wynika, że pracodawca, z uwagi na zatrudnianie co najmniej 20 pracowników, podlega ustawie o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników (Dz. U. z 2018 r. poz. 1969 ze zm.), zwanej ustawą o zwolnieniach grupowych. Przepisy tej ustawy ograniczają zakres szczególnej ochrony zatrudnienia przysługującej pracownikom korzystającym z urlopów wychowawczych. W czasie przeprowadzania zwolnień na podstawie tej ustawy (zarówno typowych zwolnień grupowych, jak i tzw. indywidualnych), bezwzględną ochronę przed wypowiedzeniem umowy posiadają tylko te grupy zatrudnionych, które wymienione są w art. 5 ust. 5 ustawy. Nie ma wśród nich pracowników przebywających na urlopach wychowawczych.
Jak wynika z art. 5 ust. 1 ustawy o zwolnieniach grupowych, w czasie wypowiadania stosunków pracy na podstawie tej ustawy pracodawcy nie wiążą szczególne przepisy o ochronie zatrudnienia - z wyjątkiem ochrony przysługującej pracownikom wymienionym w art. 5 ust. 5 ustawy. Pracodawca, w oparciu o wskazaną ustawę, może wypowiedzieć umowę pracownikowi przebywającemu na urlopie trwającym co najmniej 3 miesiące, w tym na urlopie wychowawczym (art. 5 ust. 3 ustawy). Potwierdza to orzecznictwo Sądu Najwyższego. Zdaniem SN, wyrażonym w uchwale z dnia 15 lutego 2006 r., sygn. akt II PZP 13/05 (patrz ramka), wypowiedzenie umowy o pracę pracownikowi korzystającemu z urlopu wychowawczego z przyczyn dotyczących pracodawcy jest dopuszczalne. Dotyczy to zarówno zwolnień grupowych, jak i tzw. indywidualnych, o których mowa w art. 10 ustawy. Ochrona pracowników na urlopach wychowawczych jest więc słabsza u pracodawców objętych ustawą o zwolnieniach grupowych. Mogą oni bowiem wypowiedzieć umowę takim pracownikom nie tylko z powodu upadłości lub likwidacji pracodawcy (tak jak firmy zatrudniające poniżej 20 pracowników), ale również na podstawie ustawy o zwolnieniach grupowych.
"Przepisy art. 10 ust. 1 i 2 ustawy (...) o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników (...) mogą stanowić podstawę rozwiązania stosunku pracy z pracownikiem w okresie urlopu wychowawczego także w sytuacjach, gdy nie zachodzą przesłanki przewidziane w art. 1861 § 1 zdaniu drugim K.p.".
Uchwała Sądu Najwyższego z dnia 15 lutego 2006 r., sygn. akt II PZP 13/05 |
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.UmowyoPrace.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.11.2024 (środa)
16.12.2024 (poniedziałek)
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - Prawo pracy
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|