Prawidłowe wypowiedzenie umowy o pracę - Dodatek do Gazety Podatkowej nr 72 (1634) z dnia 9.09.2019
Połowa okresu wypowiedzenia zmieniającego
W dniu 16 września 2019 r. wręczymy pracownikowi wypowiedzenie zmieniające warunki pracy, gdyż nie zgodził się na zawarcie w tej sprawie porozumienia zmieniającego. Obowiązuje go 3-miesięczny okres wypowiedzenia. Jak ustalić, kiedy przypada połowa okresu wypowiedzenia zmieniającego?
Przepisy o wypowiedzeniu umowy o pracę stosuje się odpowiednio do wypowiedzenia zmieniającego, które modyfikuje dotychczasowe warunki pracy i płacy (art. 42 § 1 K.p.). Wypowiedzenie warunków pracy lub płacy uważa się za dokonane, jeżeli pracownikowi zaproponowano w formie pisemnej nowe warunki. W razie odmowy przyjęcia przez pracownika warunków pracy lub płacy umowa o pracę rozwiązuje się definitywnie z upływem okresu wypowiedzenia (art. 42 § 3 K.p.).
W przypadku dokonywania wypowiedzenia zmieniającego pracownik może uznać zaproponowane warunki lub odmówić ich przyjęcia. Przy czym, jeżeli przed upływem połowy okresu wypowiedzenia pracownik nie złoży oświadczenia o odmowie ich przyjęcia, to znaczy, że wyraził zgodę na te nowe warunki zatrudnienia. Co istotne, pismo pracodawcy zawierające oświadczenie o wypowiedzeniu warunków zatrudnienia powinno zawierać pouczenie w sprawie terminu odmowy przyjęcia nowych warunków pracy. W razie gdy takiego pouczenia we wspomnianym oświadczeniu nie będzie, wówczas pracownik może do końca okresu wypowiedzenia złożyć oświadczenie o odmowie przyjęcia nowych warunków pracy.
Ustalenia połowy okresu wypowiedzenia dokonuje się od dnia wypowiedzenia pracownikowi umowy o pracę. Obecnie uważa się, że wypowiedzenie biegnie od dnia, w którym zostało skutecznie doręczone. Takie stanowisko prezentuje w tej sprawie Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej, które w piśmie udostępnionym naszemu Wydawnictwu w dniu 7 września 2015 r. wyjaśniło, że: "(...) Najnowsze orzecznictwo Sądu Najwyższego stoi zatem na stanowisku, że okresy wypowiedzenia nie mają »sztywnego« charakteru, lecz są w istocie okresami minimalnymi, a rozpoczęcie biegu okresu wypowiedzenia następuje z chwilą dotarcia oświadczenia woli o wypowiedzeniu umowy o pracę do adresata w taki sposób, że miał on możliwość zapoznania się z jego treścią. Departament Prawa Pracy podziela przedstawiony wyżej, prezentowany w orzecznictwie Sądu Najwyższego, pogląd. (...)
Natomiast połowę okresu wypowiedzenia, do którego pracownik może złożyć oświadczenie o odmowie przyjęcia zaproponowanych warunków pracy i/lub płacy w przypadku ich wypowiedzenia przez pracodawcę na podstawie art. 42 § 3 K.p. (...) wyznacza moment przypadający w połowie okresu liczonego od złożenia przez pracodawcę oświadczenia o wypowiedzeniu zmieniającym do upływu (końcowej daty) okresu wypowiedzenia, który przypada odpowiednio w sobotę lub w ostatnim dniu miesiąca. (...)".
W sytuacji przedstawionej w pytaniu połowę okresu wypowiedzenia zmieniającego należy ustalić, licząc od dnia wręczenia wypowiedzenia do jego upływu.
Przykład
Pracodawca w dniu 16 września 2019 r. wręczy pracownikowi zatrudnionemu od 8 lat na podstawie umowy na czas nieokreślony 3-miesięczne wypowiedzenie zmieniające. Przy ustalaniu połowy okresu wypowiedzenia nie liczy się dnia, w którym złożono wypowiedzenie. Termin liczy się od dnia następnego po dostarczeniu wypowiedzenia, tj.:
Jako połowę okresu wypowiedzenia, do którego pracownik może odmówić przyjęcia zaproponowanych warunków, pracodawca powinien wskazać termin do 8 listopada 2019 r. włącznie. |
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.UmowyoPrace.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.11.2024 (środa)
16.12.2024 (poniedziałek)
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - Prawo pracy
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|