Wątpliwości w zakresie wystawionego e-zwolnienia
Do wystawiania zaświadczeń lekarskich ZUS upoważnia lekarza, lekarza dentystę, felczera lub starszego felczera (zwanych wystawiającym zaświadczenie lekarskie) po uprzednim złożeniu (w formie pisemnej lub dokumentu elektronicznego) oświadczenia, że zobowiązuje się do przestrzegania zasad orzekania o czasowej niezdolności do pracy i wykonywania obowiązków wynikających z przepisów ustawy zasiłkowej i przepisów o ochronie danych osobowych.
W myśl art. 54a ustawy zasiłkowej, wystawiający zaświadczenie lekarskie, mający utworzony profil informacyjny, może też udzielić upoważnienia do wystawiania zaświadczeń lekarskich, w jego imieniu i na podstawie danych dotyczących orzeczonej czasowej niezdolności do pracy zawartych w sporządzonej przez niego dokumentacji medycznej osobie wykonującej zawód medyczny, czynności pomocnicze przy udzielaniu świadczeń zdrowotnych.
Początek orzeczonej niezdolności do pracy
Szczegółowy sposób i tryb orzekania o czasowej niezdolności do pracy, wystawiania zaświadczenia lekarskiego oraz prostowania błędu w zaświadczeniu lekarskim określa stosowne rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej. Wynika z niego m.in., iż zaświadczenie lekarskie wystawia się na okres:
- od dnia, w którym przeprowadzono badanie lub
- od dnia bezpośrednio następującego po dniu badania.
Przy czym zaświadczenie lekarskie może być wystawione na okres rozpoczynający się po dniu badania, nie później jednak niż 4. dnia po dniu badania, jeżeli:
- bezpośrednio po dniu badania przypadają dni wolne od pracy,
- badanie jest przeprowadzane w okresie wcześniej orzeczonej czasowej niezdolności do pracy.
Ponadto okres orzeczonej niezdolności do pracy może obejmować okres:
- nie dłuższy niż 3 dni poprzedzające dzień, w którym przeprowadzono badanie, jeżeli jego wyniki wykazują, że ubezpieczony w tym czasie niewątpliwie był niezdolny do pracy albo
- wcześniejszy niż 3 dni poprzedzające dzień, w którym przeprowadzono badanie, jeśli zaświadczenie wystawia lekarz psychiatra, w razie stwierdzenia lub podejrzenia zaburzeń psychicznych ograniczających zdolność ubezpieczonego do oceny własnego postępowania.
Końcowy okres niezdolności do pracy
Zaświadczenie lekarskie wystawia się na okres, w którym ubezpieczony ze względu na jego stan zdrowia lub stan zdrowia członka rodziny powinien powstrzymać się od pracy, jednak nie dłuższy niż do dnia, w którym jest niezbędne przeprowadzenie ponownego badania stanu zdrowia ubezpieczonego/członka rodziny.
Dokument ten wystawia się wyłącznie po przeprowadzeniu bezpośredniego badania stanu zdrowia ubezpieczonego/chorego członka rodziny.
Wyjaśnianie wątpliwości
Może się jednak zdarzyć, że zaświadczenie lekarskie zostanie wystawione przez upoważnione osoby, ale będzie obejmowało w całości lub w części okres, co do którego będą wątpliwości w zakresie prawa do świadczenia chorobowego. Płatnicy składek, tj.:
- zatrudniający pracowników, którym z racji niezdolności do pracy za odpowiedni okres (14 dni lub 33 dni), w ciągu danego roku kalendarzowego należne jest wynagrodzenie chorobowe oraz
- uprawnieni do wypłaty zasiłków,
powinni wówczas postąpić zgodnie z procedurą wskazaną przez ZUS (patrz ramka).
Zasady dotyczące postępowania z zaświadczeniem lekarskim wystawionym za okres wsteczny
1. E-zwolnienie, z wyjątkiem zaświadczenia wystawionego przez lekarza psychiatrę albo za okres pobytu w szpitalu lub innym zakładzie leczniczym podmiotu leczniczego wykonującego działalność leczniczą w rodzaju stacjonarne i całodobowe świadczenia zdrowotne, które:
2. Na profilu informacyjnym płatnika składek na PUE ZUS oraz na profilu informacyjnym ubezpieczonego na PUE ZUS e-zwolnienie za okres wsteczny ma status "Wsteczne - do wyjaśnienia". Na wydruku e-zwolnienia wystawionego za okres wsteczny znajduje się informacja o treści: "Zaświadczenie lekarskie wystawione za okres wsteczny niezgodnie z zasadami o orzekaniu o czasowej niezdolności do pracy. Zaświadczenie to stanowi dokument do wypłaty świadczeń po uznaniu przez ZUS". 3. E-zwolnienie za okres wsteczny stanowi dokument do ustalenia uprawnień do zasiłków tylko wówczas, gdy zostanie uznane przez ZUS za uzasadnione medycznie. W takim przypadku status e-zwolnienia na profilu informacyjnym płatnika składek na PUE ZUS oraz na profilu informacyjnym ubezpieczonego na PUE ZUS zostaje zmieniony na "Wsteczne - uzasadnione medycznie". 4. Jeżeli po dokonaniu analizy e-zwolnienie za okres wsteczny nie zostanie uznane przez ZUS za uzasadnione medycznie, nie może być podstawą do ustalenia prawa i wypłaty zasiłku chorobowego. W takim przypadku status e-zwolnienia na profilu informacyjnym płatnika składek na PUE ZUS oraz na profilu informacyjnym ubezpieczonego na PUE ZUS zostaje zmieniony na "Wsteczne - nieuzasadnione medycznie". |
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.SkladkaZUS.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.11.2024 (środa)
16.12.2024 (poniedziałek)
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - Prawo pracy
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|