Kod na e-zwolnieniu potwierdzający stan ciąży ubezpieczonej niezdolnej do pracy
Zleceniobiorczyni przez 2 tygodnie była na zwolnieniu lekarskim, na którym lekarz wpisał kod "B", potwierdzający jej ciążę. Na kolejnym zaświadczeniu lekarskim, wystawionym już przez innego lekarza, po jednodniowej przerwie, zamiast kodu "B" został wpisany kod "A", oznaczający, iż niezdolność do pracy została spowodowaną tą samą chorobą. Czy w tej sytuacji mogę przyjąć, iż zleceniobiorczyni nadal jest w ciąży, a tym samym należny jej zasiłek chorobowy za okres po przerwie także powinnam wypłacić w wysokości 100% podstawy jego wymiaru?
Zasiłek chorobowy, co do zasady, przysługujący w wysokości 80% podstawy jego wymiaru, w pewnych okolicznościach, wymienionych w art. 11 ust. 2 ustawy zasiłkowej, a więc m.in. wówczas, gdy niezdolność do pracy przypada w okresie ciąży, należny jest w wysokości 100% podstawy wymiaru zasiłku. Okoliczności uzasadniające prawo do 100% świadczenia trzeba jednak odpowiednio udokumentować.
Jednym ze sposobów potwierdzenia stanu ciąży jest wpisanie przez wystawiającego zaświadczenie lekarskie kodu literowego "B", oznaczającego niezdolność do pracy przypadającą w okresie ciąży (art. 57 ust. 1 pkt 2 ustawy zasiłkowej). Ponieważ taki kod zawierało pierwsze zwolnienie lekarskie wystawione zleceniobiorczyni, o której mowa w pytaniu, stanowiło ono podstawę do wypłaty należnego jej zasiłku chorobowego w wysokości 100% podstawy jego wymiaru.
Drugie zwolnienie lekarskie, wystawione ubezpieczonej po przerwie, wprawdzie również zawiera kod, jednak tym razem "A". Oznacza on, iż niezdolność do pracy powstała po przerwie nieprzekraczającej 60 dni została spowodowana tą samą chorobą, która była przyczyną niezdolności do pracy przed przerwą (art. 57 ust. 1 pkt 1 ustawy zasiłkowej) i pozwala na zliczenie poszczególnych okresów niezdolności do pracy do jednego okresu zasiłkowego. Nie potwierdza to jednak stanu ciąży (patrz ramka). Aby tak się stało, obok kodu "A" musiałby być wpisany również kod "B".
Jeśli ubezpieczona we wnioskowanym okresie jest/była w ciąży, dla celów wypłaty zasiłku chorobowego w wysokości 100% podstawy jego wymiaru, może ten fakt potwierdzić odrębnym zaświadczeniem, wystawionym przez lekarza na zwykłym druku. Takie stanowisko prezentuje ZUS w swoim komentarzu do ustawy zasiłkowej, dostępnym na stronie internetowej www.zus.pl.
Na zaświadczeniu lekarskim istnieje możliwość wpisania kilku kodów literowych (np. "A" i "B").
Ciąża a niezdolność do pracy
Ciąża sama w sobie nie może być traktowana jako choroba. Jest to stan, który przypadając w okresie niezdolności do pracy, daje ubezpieczonej uprawnienia do:
Jeżeli niezdolność do pracy przypadająca na okres ciąży wystąpi po wcześniejszej niezdolności do pracy, bezpośrednio albo po przerwie nie dłuższej niż 60 dni, gdy jest spowodowana tą samą chorobą, ubezpieczona ma prawo do okresu zasiłkowego łącznie przez okres do 270 dni. |
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.SkladkaZUS.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.11.2024 (środa)
16.12.2024 (poniedziałek)
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - Prawo pracy
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|