Kwestionowanie okresu, na jaki zostało wystawione e-zwolnienie
Pracownica w ciąży do tej pory miała wystawiane 30-dniowe zwolnienia lekarskie, jednak ostatnie lekarz wystawił jej aż do przewidywanego dnia porodu włącznie, czyli na okres około 5 miesięcy. Czy ZUS, będący płatnikiem zasiłku, może zakwestionować takie zwolnienie?
Organ rentowy nie może z góry założyć, że zaświadczenie lekarskie obejmujące okres około 5 miesięcy, zostało błędnie wystawione. Może je jednak poddać kontroli.
Tryb i sposób orzekania o czasowej niezdolności do pracy i wystawiania zaświadczenia lekarskiego określa wydane w tej sprawie rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej. Wynika z niego m.in., iż:
- orzekanie o czasowej niezdolności do pracy następuje po przeprowadzeniu postępowania diagnostyczno-leczniczego,
- przy orzekaniu należy brać pod uwagę wszystkie okoliczności istotne dla oceny stanu zdrowia i upośledzenia funkcji organizmu powodujące czasową niezdolność do pracy ubezpieczonego, w tym rodzaj i warunki pracy,
- zaświadczenie lekarskie wystawia się wyłącznie po przeprowadzeniu bezpośredniego badania stanu zdrowia ubezpieczonego na okres, w którym ze względu na stan zdrowia powinien on powstrzymać się od pracy, ale nie dłuższy niż do dnia, w którym jest niezbędne przeprowadzenie ponownego badania stanu jego zdrowia.
Przepisy nie wskazują jednak maksymalnego okresu, na jaki może być wystawiane zaświadczenie lekarskie. Nie można zatem z góry założyć, że około 5-miesięczny okres orzeczonej w nim niezdolności do pracy jest zbyt długim okresem.
Organ rentowy może jednak wytypować wystawione pracownicy zaświadczenie lekarskie do kontroli pod kątem prawidłowości orzekania o czasowej niezdolności do pracy z powodu choroby oraz wystawiania zaświadczeń lekarskich. O przeprowadzenie takiej kontroli może także wystąpić pracodawca (patrz ramka). Kontroli takiej dokonują lekarze orzecznicy ZUS na zasadach określonych w art. 59 ustawy zasiłkowej.
Dopiero w wyniku tej kontroli okres orzeczonej niezdolności do pracy może ulec skróceniu, jeżeli po analizie dokumentacji medycznej i po przeprowadzeniu badania ubezpieczonej lekarz orzecznik ZUS określi wcześniejszą datę ustania niezdolności do pracy niż orzeczona w zaświadczeniu lekarskim. Za okres od tej daty zaświadczenie lekarskie traci ważność. W takim przypadku:
- lekarz orzecznik ZUS wystawia zaświadczenie, które jest traktowane na równi z zaświadczeniem stwierdzającym brak przeciwwskazań do pracy na określonym stanowisku,
- ZUS wydaje decyzję o braku prawa do zasiłku, a jej kopię przesyła pracodawcy ubezpieczonego, którego ta decyzja dotyczy.
Wniosek pracodawcy o przeprowadzenie kontroli prawidłowości orzekania o czasowej niezdolności do pracy oraz wystawiania zaświadczeń lekarskich
Pracodawca, chcący poddać ubezpieczonego kontroli prawidłowości orzekania o czasowej niezdolności do pracy z powodu choroby oraz wystawiania zaświadczeń lekarskich, może zwrócić się do ZUS o jej przeprowadzenie, zarówno gdy w oparciu o wystawione zaświadczenie lekarskie przysługuje pracownikowi zasiłek chorobowy, jak i wynagrodzenie za czas niezdolności do pracy, wypłacane wyłącznie z funduszu pracodawcy w oparciu o art. 92 Kodeksu pracy. ZUS informuje wówczas pracodawcę o wyniku postępowania. Wniosek o przeprowadzenie takiej kontroli płatnik składek może złożyć na formularzu OL-2 albo w innej dowolnej formie. Ważne, aby zawierał on dane identyfikacyjne ubezpieczonego, tj. imię i nazwisko, nr PESEL, adres zamieszkania oraz informacje dotyczące zaświadczenia lekarskiego podlegającego kontroli, w tym serię i nr zaświadczenia oraz okres potwierdzonej tym dokumentem niezdolności do pracy. |
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.SkladkaZUS.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.11.2024 (środa)
16.12.2024 (poniedziałek)
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - Prawo pracy
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|