Informacja o wysokości składek od byłego pracodawcy
Od 4 listopada 2019 r. jestem zatrudniony na pełnym etacie z pensją miesięczną w kwocie 7.500 zł. Nowy pracodawca zażądał, abym przedłożył mu od byłego pracodawcy (u którego pracowałem do 31 października br. z pensją w wysokości 4.500 zł) zaświadczenie za 2019 r. o wysokości podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalno-rentowe oraz o wysokości tych składek odprowadzonych w bieżącym roku do ZUS. Czy pracodawca ma prawo żądać ode mnie takiego zaświadczenia?
NIE. Z przepisów ubezpieczeniowych nie wynika, aby obecny pracodawca mógł żądać od pracownika zaświadczenia wystawionego przez poprzedniego pracodawcę o kwocie naliczonych za niego składek na ubezpieczenia emerytalno-rentowe oraz o wysokości podstawy ich wymiaru. Nie przewidują tego także przepisy prawa pracy, zasiłkowe ani emerytalne.
Przepisy ubezpieczeniowe nakładają jedynie na ubezpieczonego obowiązek powiadomienia płatników o tym, że jego przychody stanowiące podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe osiągną wysokość rocznego jej limitu. Ubezpieczonego zobowiązuje do tego art. 19 ust. 6 ustawy systemowej. Zgodnie z tym przepisem ubezpieczony składa zawiadomienie wtedy, gdy do opłacania za niego składek na ubezpieczenia emerytalno-rentowe zobowiązany jest więcej niż jeden płatnik. W zawiadomieniu tym ubezpieczony powinien zamieścić informację o łącznym przychodzie stanowiącym dla niego podstawę do naliczenia składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe, uzyskanym od początku roku do miesiąca poprzedzającego miesiąc przekroczenia oraz o wysokości przychodu (również stanowiącego podstawę wymiaru tych składek), który uzyska w tym miesiącu u pozostałych płatników.
W omawianym przypadku łączne przychody Czytelnika (stanowiące podstawę do naliczenia przez pracodawcę składek emerytalno-rentowych) są zbyt niskie, aby osiągnęły na tę chwilę roczny limit podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe. W 2019 r. limit ten wynosi 142.950 zł. Dlatego Czytelnik nie ma obowiązku przedkładania obecnemu pracodawcy zaświadczenia, o którym mowa w art. 19 ust. 6 ustawy systemowej.
Ze względu na to, że po zatrudnieniu pracownika pracodawca ma obowiązek zgłosić go w ZUS do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego, ma prawo żądać od zatrudnionego danych, które są niezbędne (dla celów ZUS) do dokonania tego zgłoszenia. Dane potrzebne do tego zgłoszenia zostały wymienione w art. 36 ust. 10 ustawy systemowej (m.in. imię i nazwisko, data urodzenia, obywatelstwo, stopień niepełnosprawności, posiadane lub nie prawa do emerytury/renty, dane adresowe).
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.SkladkaZUS.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.11.2024 (środa)
16.12.2024 (poniedziałek)
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - Prawo pracy
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|