Wynagrodzenie minimalne za część miesiąca
Pracownik jest zatrudniony od 14 października 2019 r. do 13 stycznia 2020 r. Otrzymuje tylko wynagrodzenie w kwocie minimalnej. Na okres od 10 grudnia 2019 r. do 3 stycznia 2020 r. przedłożył zwolnienie lekarskie. Jak będzie należało ustalić jego wynagrodzenie za pracę w styczniu 2020 r., jeżeli efektywnie przepracuje okres od 7 do 13 stycznia 2020 r., a choroba będzie trwała tylko do 3 stycznia 2020 r.?
W sytuacji przedstawionej w pytaniu stałe miesięczne wynagrodzenie pracownika będzie należało obniżyć za czas chorobowej niezdolności do pracy, a także za okres nieprzepracowany z powodu rozwiązania stosunku pracy w trakcie miesiąca.
Zasady ustalania stałego miesięcznego wynagrodzenia za przepracowanie części miesiąca zostały uregulowane w rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Socjalnej w sprawie sposobu ustalania wynagrodzenia w okresie niewykonywania pracy oraz wynagrodzenia stanowiącego podstawę obliczania odszkodowań, odpraw (...). W celu obliczenia wynagrodzenia, ustalonego w stawce miesięcznej w stałej wysokości, za przepracowaną część miesiąca, jeżeli pracownik za pozostałą część tego miesiąca otrzymał wynagrodzenie określone w art. 92 K.p. (lub zasiłek) należy:
- miesięczną stawkę wynagrodzenia podzielić przez 30,
- otrzymaną kwotę pomnożyć przez liczbę dni wskazanych w zaświadczeniu lekarskim o czasowej niezdolności pracownika do pracy wskutek choroby,
- tak obliczoną kwotę wynagrodzenia odjąć od wynagrodzenia przysługującego za cały miesiąc (§ 11 rozporządzenia).
Natomiast w celu obliczenia wynagrodzenia, ustalonego w stawce miesięcznej w stałej wysokości, za przepracowaną część miesiąca, jeżeli pracownik w tym miesiącu był nieobecny w pracy z innych przyczyn niż niezdolność do pracy spowodowana chorobą, i za czas tej nieobecności nie zachowuje prawa do wynagrodzenia należy:
- miesięczną stawkę wynagrodzenia podzielić przez liczbę godzin przypadających do przepracowania w danym miesiącu,
- otrzymaną kwotę pomnożyć przez liczbę godzin nieobecności pracownika w pracy z innych przyczyn niż choroba,
- tak obliczoną kwotę wynagrodzenia odjąć od wynagrodzenia przysługującego za cały miesiąc (§ 12 rozporządzenia).
Sposób obliczania wynagrodzenia za pracę wskazany w § 12 rozporządzenia stosuje się również w razie nieprzepracowania pełnego miesiąca w uwagi na rozpoczęcie lub zakończenie zatrudnienia w jego trakcie.
Przykład
Pracownik jest zatrudniony od 14 października 2019 r. do 13 stycznia 2020 r. na pełny etat. Pracodawca nie będzie przedłużał tej umowy. Pracownikowi przysługuje tylko wynagrodzenie minimalne. Świadczy on pracę w organizacji podstawowej od poniedziałku do piątku po 8 godzin na dobę, przy sobotach ustalonych jako dni wolne od pracy z tytułu przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy. Pracownik na okres od 10 grudnia 2019 r. do 3 stycznia 2020 r. przedłożył zwolnienie lekarskie. Ustalenie wynagrodzenia za styczeń 2020 r. przy założeniu, że choroba pracownika będzie trwała do 3 stycznia 2020 r., a okres od 7 do 13 stycznia 2020 r. pracownik efektywnie przepracuje:
|
Podstawa prawna
Ustawa z dnia 26.06.1974 r. - Kodeks pracy (Dz. U. z 2019 r. poz. 1040 ze zm.)
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.RozliczenieWynagrodzenia.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.11.2024 (środa)
16.12.2024 (poniedziałek)
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - Prawo pracy
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|