Składki ZUS osoby wykonującej jednocześnie dwa zlecenia
Zawarłem z tą samą osobą jednocześnie dwie umowy zlecenia. Z każdej umowy zleceniobiorca będzie otrzymywał miesięcznie wynagrodzenie w wysokości 2.950 zł. Czy każda z nich będzie stanowić dla niego tytuł do obowiązkowych ubezpieczeń społecznych?
W przypadku gdy z tą samą osobą zleceniodawca zawiera jednocześnie więcej niż jedną umowę zlecenia, dla celów ubezpieczeniowych należy stosować zasadę wynikającą z art. 9 ust. 2 ustawy systemowej. Wynika z niej, iż osoba spełniająca warunki do objęcia obowiązkowo ubezpieczeniami emerytalnym i rentowymi z kilku tytułów (tu: umów zlecenia) jest nimi objęta z tego tytułu, który powstał najwcześniej. Może ona jednak dobrowolnie, na swój wniosek, być objęta ubezpieczeniami emerytalnym i rentowymi także z pozostałych (wszystkich lub wybranych) tytułów (umów) lub zmienić tytuł do ubezpieczeń (tu: umowę zlecenia, z której chce podlegać obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym), z zastrzeżeniem wynikającym m.in. z art. 9 ust. 2c ustawy systemowej, która określa, że osoba, której podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne z umowy zlecenia w danym miesiącu jest niższa od kwoty minimalnego wynagrodzenia, spełniająca warunki do objęcia obowiązkowo ubezpieczeniami emerytalnym i rentowymi z innych tytułów, podlega obowiązkowo tym ubezpieczeniom również z tych innych tytułów. Zasady tej nie stosuje się, jeżeli np. z jednego tytułu (tu: jednej umowy) podstawa wymiaru składek emerytalno-rentowych wynosi co najmniej minimalne wynagrodzenie (w 2020 r. - 2.600 zł).
W sytuacji dwóch lub większej ilości umów zlecenia zawieranych jednocześnie z tym samym zleceniobiorcą przywołane przepisy można stosować, pod warunkiem, że zlecenia swoim zakresem obejmują różne rodzaje obowiązków i czynności. W przeciwnym razie organ rentowy może kwestionować takie umowy pod kątem podlegania obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym, traktując je jako zawarte świadomie w celu obejścia prawa i bezpodstawnego zaniżenia podstawy wymiaru składek na te ubezpieczenia (por. interpretację Oddziału ZUS w Gdańsku z dnia 17 listopada 2017 r., znak: DI/100000/43/1268/2017).
Bez względu jednak na ilość zawartych przez zleceniobiorcę umów zlecenia, każda z nich stanowi dla niego tytuł do obowiązkowego ubezpieczenia zdrowotnego. Jest tak niezależnie od charakteru (obowiązkowego czy dobrowolnego) ubezpieczeń społecznych zleceniobiorcy. Obowiązkowo ubezpieczeniu zdrowotnemu podlegają bowiem osoby spełniające warunki do objęcia ubezpieczeniami społecznymi, które są osobami wykonującymi pracę m.in. na podstawie umowy zlecenia. W takim więc przypadku składka zdrowotna jest należna z każdej zawartej umowy zlecenia.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.SkladkaZUS.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.12.2024 (piątek)
15.01.2025 (środa)
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - Prawo pracy
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|