Zatrudnianie cudzoziemców - Dodatek nr 4 do Ubezpieczeń i Prawa Pracy nr 4 (502) z dnia 10.02.2020
Warunki wydania zezwolenia na pracę
Zezwolenie na pracę typu A zostanie wydane przez wojewodę, jeżeli:
- wysokość wynagrodzenia, która będzie określona w umowie z cudzoziemcem nie będzie niższa od wynagrodzenia pracowników wykonujących pracę porównywalnego rodzaju lub na porównywalnym stanowisku, a także będzie wynosić co najmniej tyle, co minimalne wynagrodzenie za pracę,
- podmiot zatrudniający dołączył do wniosku o wydanie zezwolenia na pracę test rynku pracy, czyli informację starosty właściwego ze względu na główne miejsce wykonywania pracy przez cudzoziemca o braku możliwości zaspokojenia potrzeb kadrowych pracodawcy w oparciu o rejestry bezrobotnych i poszukujących pracy lub o negatywnym wyniku rekrutacji organizowanej dla pracodawcy, sporządzoną z uwzględnieniem pierwszeństwa dostępu do rynku pracy dla obywateli polskich oraz cudzoziemców.
Zatrudniający uzyska zezwolenie na pracę danego cudzoziemca bez testu rynku pracy w trzech przypadkach. Po pierwsze, gdy zawód, w którym cudzoziemiec ma wykonywać pracę, lub rodzaj pracy, która ma być mu powierzona, znajduje się w wykazie określonym przez wojewodę (art. 10 ust. 4 pkt 1 w zw. z art. 88c ust. 3 pkt 1 ustawy o promocji zatrudnienia). Po drugie, jeśli wnioskował o przedłużenie zezwolenia dla tego samego cudzoziemca i na tym samym stanowisku. Po trzecie, jeżeli brak takiej konieczności wynika z odrębnych przepisów.
Zezwolenie na pracę typu B zostanie wydane przez wojewodę, jeżeli podmiot, którego członkiem zarządu, komplementariuszem lub prokurentem ma być cudzoziemiec:
- w roku podatkowym poprzedzającym złożenie wniosku osiągnął dochód nie niższy niż 12-krotność aktualnego w dniu złożenia wniosku przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w województwie, ogłaszanego przez Prezesa GUS na podstawie art. 30 ust. 2 ustawy z dnia 26 października 1995 r. o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego (Dz. U. z 2019 r. poz. 2195), oraz zatrudnia na czas nieokreślony i w pełnym wymiarze czasu pracy przez okres co najmniej roku poprzedzającego złożenie wniosku co najmniej dwóch pracowników, którzy nie podlegają obowiązkowi posiadania zezwolenia na pracę, lub
- wykaże posiadanie środków, lub prowadzenie działań pozwalających na spełnienie w przyszłości warunków określonych w poprzednim punkcie, w szczególności przez prowadzenie działalności przyczyniającej się do wzrostu inwestycji, transferu technologii, wprowadzania korzystnych innowacji lub tworzenia miejsc pracy.
Uwaga! Zatrudniający otrzyma zezwolenie typu A i B bez względu na powyższe warunki, jeśli dotyczy cudzoziemca, który w okresie 3 lat poprzedzających złożenie wniosku o wydanie zezwolenia ukończył studia w uczelni mającej siedzibę na terytorium Polski albo innego państwa EOG lub Konfederacji Szwajcarskiej albo jest doktorantem w szkole doktorskiej prowadzonej przez podmiot mający siedzibę na terytorium Polski. To samo nastąpi, gdy cudzoziemiec przez 3 lata poprzedzające złożenie wniosku o wydanie zezwolenia na pracę przebywał legalnie na terytorium Polski, a pobyt był nieprzerwany w rozumieniu art. 195 ust. 4 ustawy o cudzoziemcach.
Zezwolenie na pracę typu C, D i E zostanie wydane przez wojewodę, jeżeli:
- wykonywanie pracy przez cudzoziemca będzie odbywało się na warunkach zgodnych z art. 4 ust. 1 i ust. 2 pkt 1, 2 i 4-8 oraz art. 5 ustawy z dnia 10 czerwca 2016 r. o delegowaniu pracowników w ramach świadczenia usług (Dz. U. z 2018 r. poz. 2206),
- wysokość wynagrodzenia, która będzie przysługiwała cudzoziemcowi za wykonywanie pracy, nie będzie niższa o więcej niż 30% od wysokości aktualnego w dniu złożenia wniosku przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w województwie, ogłaszanego przez Prezesa GUS na podstawie art. 30 ust. 2 ustawy o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego,
- pracodawca zagraniczny wskazał osobę przebywającą na terytorium Polski, posiadającą dokumenty potwierdzające wypełnienie obowiązków określonych w poprzednich punktach, działającą w imieniu pracodawcy i upoważnioną do jego reprezentowania wobec wojewody oraz innego wojewody, terenowej jednostki organizacyjnej ZUS, konsula, organu PIP, KAS, Straży Granicznej lub Policji.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.UmowyoPrace.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.12.2024 (piątek)
15.01.2025 (środa)
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - Prawo pracy
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|