Zatrudnianie cudzoziemców - Dodatek nr 4 do Ubezpieczeń i Prawa Pracy nr 4 (502) z dnia 10.02.2020
Wniosek o wydanie zezwolenia
Zezwolenie na pracę sezonową jest wydawane na wniosek podmiotu powierzającego pracę cudzoziemcowi, złożonego do starosty właściwego ze względu na siedzibę lub miejsce zamieszkania tego podmiotu, czyli praktycznie do odpowiedniego PUP (art. 88a ust. 1 w zw. z art. 88x ust. 1 i art. 88n ust. 1 ustawy o promocji zatrudnienia). Może zostać wniesiony w formie pisemnej, w postaci papierowej lub elektronicznej (§ 3 ust. 3 rozporządzenia o zezwoleniach). Ten ostatni sposób jest najprostszy i preferowany przez PUP. Wystarczy wejść na stronę internetową www.praca.gov.pl, wybrać zakładkę "Zatrudnianie cudzoziemców", a następnie "Zezwolenia na pracę sezonową cudzoziemca", wypełnić odpowiedni wniosek wraz z oświadczeniem, dopiąć załączniki (skany w formie pdf, jpg lub png), podpisać kwalifikowanym podpisem elektronicznym lub profilem zaufanym, a następnie wysłać. Zatrudniający, który złoży niekompletny wniosek bądź nie przedstawi oryginałów wymaganych dokumentów do wglądu (patrz część 4. Załączniki do wniosku), zostanie wezwany drogą elektroniczną (na adres e-maila lub poprzez konto w portalu www.praca.gov.pl) do uzupełnienia tych braków w wyznaczonym terminie (minimum 7 dni), a jeśli tego nie uczyni, wniosek pozostanie bez rozpoznania. Uzupełniając te braki zatrudniający powinien wskazać, jakiej sprawy dotyczą uzupełniane dokumenty.
Ważne: Ponowne złożenie wniosku o zezwolenie z uzupełnionymi brakami formalnymi jest traktowane jako nowy wniosek. Z tego powodu zatrudniający musi wnieść jeszcze raz opłatę. |
Wniosek ma zawierać dane dotyczące zatrudniającego, cudzoziemca, oferowanej pracy (w tym dotyczące przewidywanego płatnego urlopu), datę wjazdu na terytorium państwa obszaru Schengen oraz dane dotyczące pobytu cudzoziemca na terytorium Polski w dniu złożenia wniosku, w tym podstawy prawnej. W jego treści ma się też znaleźć informacja, czy cudzoziemiec, którego dotyczy wniosek, wykonywał pracę na rzecz wnioskodawcy w okresie 5 lat poprzedzających złożenie wniosku na podstawie zezwolenia na pracę sezonową, jak również oświadczenie, że według wiedzy podmiotu powierzającego wykonywanie pracy cudzoziemcowi na podstawie zezwolenia na pracę sezonową cudzoziemiec zapewnia sobie zakwaterowanie we własnym zakresie, albo oświadczenie podmiotu powierzającego wykonywanie pracy cudzoziemcowi o zapewnieniu cudzoziemcowi zakwaterowania. Wzory wniosków stanowią załączniki do rozporządzenia o zezwoleniach: nr 2 - dla agencji pracy tymczasowej, nr 3 - dla pozostałych zatrudniających.
Uwaga! Zatrudniający może wystąpić o zezwolenie wielosezonowe, jeśli zamierza przyjąć do pracy przez trzy kolejne lata obywatela Armenii, Białorusi, Gruzji, Mołdawii, Rosji lub Ukrainy. Zgodnie z art. 88q ustawy o promocji zatrudnienia, wniosek o zezwolenie wielosezonowe zostanie wpisany do ewidencji na okresy nie dłuższe niż 9 miesięcy w ciągu roku kalendarzowego, przypadające odpowiednio w ciągu nie więcej niż 3 kolejnych lat kalendarzowych i na tej podstawie będą wydawane kolejne zezwolenia. Wpis nastąpi pod warunkiem, że wnioskodawca powierzał w okresie 5 lat poprzedzających złożenie wniosku wykonywanie pracy cudzoziemcowi, zgodnie z zezwoleniem na pracę sezonową. Konieczne jest także, aby wnioskodawca nie zalegał z regulowaniem zaliczek na podatek dochodowy i składek na ubezpieczenia społeczne, jeżeli były one wymagane w związku z pracą wykonywaną przez tego cudzoziemca.
Wnioski będą rozpatrywane według zasady pierwszeństwa. Zapewnia ona uprzywilejowaną pozycję takim cudzoziemcom, którzy co najmniej raz w okresie 5 lat poprzedzających złożenie wniosku wykonywali pracę na rzecz danego podmiotu na podstawie zezwolenia na pracę sezonową (art. 88p ust. 2 ustawy o promocji zatrudnienia). Zgodnie z art. 14 ustawy z dnia 20 lipca 2017 r. o zmianie ustawy o promocji zatrudnienia... (Dz. U. poz. 1543), zasada ta obejmuje także osoby, które co najmniej raz w okresie 5 lat poprzedzających dzień złożenia wniosku pracowały w oparciu o umowę o pracę na rzecz danego podmiotu na podstawie oświadczenia o zamiarze powierzenia wykonywania pracy cudzoziemcowi, zarejestrowanego przez PUP. Wniosek może być złożony (podpisany) przez zatrudniającego lub jego pełnomocnika. W tym drugim przypadku konieczne jest przedłożenie upoważnienia (wzory są dostępne na stronach poszczególnych PUP). Może ono obejmować również etap uchylenia i zmiany zezwolenia/przedłużenia zezwolenia na pracę sezonową oraz odbioru dokumentów.
Przykład wniosku o wydanie zezwolenia na pracę sezonową wypełnionego przez zatrudniającego innego niż agencja pracy tymczasowej
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.UmowyoPrace.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.11.2024 (środa)
16.12.2024 (poniedziałek)
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - Prawo pracy
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|