Zatrudnianie cudzoziemców - Dodatek nr 4 do Ubezpieczeń i Prawa Pracy nr 4 (502) z dnia 10.02.2020
Rodzaje umów o pracę
Pracodawca ma prawo zawrzeć każdą z umów o pracę, tj. na okres próbny (tylko jeden raz z uwagi na wskazanie stanowiska lub rodzaju pracy w dokumencie legalizującym pracę cudzoziemca w Polsce, chyba że zostanie wydany nowy), na czas określony lub nieokreślony (art. 25 K.p. w zw. z art. 88f ust. 1, art. 88z ust. 1 pkt 3 lit. e oraz art. 88r ustawy o promocji zatrudnienia). Jej czas trwania nie musi pokrywać się z okresem, na jaki zostało wydane oświadczenie o powierzeniu wykonywania pracy, zezwolenie na pracę sezonową czy zezwolenie na pracę, ponieważ przepisy nie przewidują takiej zależności.
Uwaga! Wybór terminowej umowy o pracę powoduje, że okres zatrudnienia na jej podstawie, a także łączny okres zatrudnienia na mocy umów o pracę na czas określony zawieranych między zatrudniającym a tym obcokrajowcem (te same strony stosunku pracy), nie może przekraczać 33 miesięcy, zaś łączna liczba tych umów nie może przekraczać 3. Jest to tzw. limit 3/33 (art. 251 K.p.). Nie uwzględnia się w nim umów na okres próbny (wyrok SN z 7 lutego 2001 r., sygn. akt I PKN 229/00, OSNP-wkł. 2001/13/8).
Lista przypadków, gdy dozwolone jest przekroczenie limitu 3/33 ma charakter zamknięty (art. 251 § 4 K.p.). Znajdują się tu umowy na czas określony służące zaspokojeniu rzeczywistego okresowego zapotrzebowania, zawierane:
- na zastępstwo pracownika w czasie jego usprawiedliwionej nieobecności w pracy,
- na pracę o charakterze dorywczym lub sezonowym,
- w celu wykonywania pracy przez okres kadencji,
- w przypadku, gdy pracodawca wskaże obiektywne przyczyny leżące po jego stronie.
Jeśli nie występują te okoliczności, wówczas po przekroczeniu limitu 33/3 musi być podpisana umowa o pracę na czas nieokreślony, bez względu na okres ważności zezwolenia na pracę. Brak aktualnego dokumentu legalizującego pracę w Polsce nie wpływa bowiem na ważność i trwałość stosunku pracy. Powoduje natomiast, że zobowiązanie cudzoziemca do faktycznego świadczenia pracy wygasa (art. 88g ust. 1 ustawy oraz stanowisko Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z 20 listopada 2017 r., udostępnione naszemu Wydawnictwu 17 stycznia 2018 r.).
Ważne: Zatrudniający musi przygotować umowę o pracę na piśmie w tłumaczeniu na język zrozumiały dla cudzoziemca. |
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.UmowyoPrace.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.11.2024 (środa)
16.12.2024 (poniedziałek)
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - Prawo pracy
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|