Zatrudnienie pracownika niepełnosprawnego w systemie równoważnym
Pracownik o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności uzyskał zgodę lekarza na niestosowanie wobec niego przepisów dotyczących niższych norm czasu pracy dla niepełnosprawnych oraz wprowadzających zakaz pracy w nadgodzinach. Pozostawił natomiast w mocy zakaz pracy w porze nocnej. Czy w tej sytuacji możemy zatrudnić tego niepełnosprawnego w systemie równoważnym i wyznaczać mu 12-godzinne dniówki?
NIE, chyba że lekarz zgodzi się również na niestosowanie wobec pracownika przepisu, który stanowi, że pracownicy niepełnosprawni, bez względu na stopień niepełnosprawności, nie mogą pracować dłużej niż 8 godzin na dobę i 40 godzin w tygodniu.
Normy czasu pracy pracowników niepełnosprawnych wynikają z przepisów odrębnych, tj. z ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. U. z 2019 r. poz. 1172 ze zm.). Każdy pracownik niepełnosprawny pracuje w normach wynoszących 8 godzin na dobę i 40 godzin w tygodniu (art. 15 ust. 1 ustawy o rehabilitacji). Jeżeli ma orzeczony umiarkowany lub znaczny stopień niepełnosprawności, jego normy czasu pracy są niższe i wynoszą 7 godzin na dobę i 35 godzin na tydzień (art. 15 ust. 2 ustawy). Należy zauważyć, że w porównaniu do ogólnych norm czasu pracy określonych w art. 129 § 1 K.p., norma tygodniowa pracownika niepełnosprawnego ma charakter sztywny, a nie przeciętny. Ponadto do wszystkich niepełnosprawnych odnosi się zakaz pracy w nadgodzinach oraz w porze nocnej (art. 15 ust. 3 ustawy o rehabilitacji).
Zgodnie z art. 16 ustawy o rehabilitacji, art. 15 tej ustawy nie stosuje się m.in. gdy, na wniosek osoby niepełnosprawnej, lekarz sprawujący profilaktyczną opiekę nad pracownikami (lekarz medycyny pracy) lub, w razie jego braku, lekarz sprawujący opiekę nad niepełnosprawnym, wyrazi na to zgodę. W sytuacji przedstawionej w pytaniu powyższa zgoda została wydana, jednak ma ona ograniczony charakter. Dotyczy bowiem konkretnych regulacji z art. 15 ustawy o rehabilitacji (a nie całego przepisu). W takim przypadku uchylenie art. 15 ustawy jest możliwe tylko w takim zakresie, jaki wynika ze wspomnianej zgody.
Stosowanie art. 15 ustawy o rehabilitacji jest wyłączone z mocy prawa wobec pracowników niepełnosprawnych zatrudnionych przy pilnowaniu.
W omawianej sprawie lekarz zgodził się na niestosowanie niższych norm czasu pracy oraz na pracę w nadgodzinach. Jego zgoda dotyczy więc art. 15 ust. 2 i częściowo art. 15 ust. 3 ustawy o rehabilitacji. Nie uchylił natomiast stosowania art. 15 ust. 1 ustawy, pozostawił również w mocy zakaz pracy w porze nocnej. Oznacza to, że niepełnosprawny, o którym mowa w pytaniu, może pracować 8 godzin na dobę (a nie 7 jak przy niższych normach) oraz 40 godzin w tygodniu (a nie 35 godzin). Nadal jednak jego tygodniowa norma czasu pracy jest sztywna, tj. nie może przekroczyć 40 godzin pracy w każdym z tygodni danego okresu rozliczeniowego. W praktyce wyklucza to pracę w nadgodzinach i stosowanie systemu równoważnego, chyba że lekarz wyrazi zgodę na niestosowanie art. 15 ust. 1 ustawy o rehabilitacji. Pozwoliłoby to na zatrudnianie pracownika w ramach ogólnych norm czasu pracy.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradnikKsiegowego.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.12.2024 (piątek)
15.01.2025 (środa)
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - Prawo pracy
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|