Praca nadliczbowa w systemie równoważnym
Pracownik pełnoetatowy jest zatrudniony w systemie równoważnym. W jednym z dni miał zaplanowaną pracę w godz. od 600 do 1000, a faktycznie pracował w godz. od 600 do 1600. Które godziny stanowiły pracę nadliczbową i jakie dodatki do wynagrodzenia przysługują mu z tego tytułu?
Pracą nadliczbową jest praca wykonywana ponad obowiązujące pracownika normy czasu pracy, a także ponad przedłużony dobowy wymiar czasu pracy, wynikający z obowiązującego pracownika systemu i rozkładu czasu pracy (art. 151 § 1 K.p.).
W przypadku rekompensowania takiej pracy w formie finansowej, pracownikowi, oprócz normalnego wynagrodzenia, przysługuje dodatek w wysokości:
- 100% wynagrodzenia, gdy godziny nadliczbowe przypadają: w nocy, w niedziele i święta niebędące dla pracownika dniami pracy, zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy, w dniu wolnym od pracy udzielonym pracownikowi w zamian za pracę w niedzielę lub w święto, zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy,
- 50% wynagrodzenia - za pracę w godzinach nadliczbowych przypadających w każdym innym dniu niż określony wyżej (art. 1511 § 1 K.p.).
Dodatek w wysokości 100% wynagrodzenia przysługuje także za każdą godzinę pracy nadliczbowej z tytułu przekroczenia przeciętnej tygodniowej normy czasu pracy, chyba że przekroczenie tej normy nastąpiło w wyniku pracy w godzinach nadliczbowych, za które pracownikowi przysługuje prawo do dodatku z przekroczenia dobowego (art. 1511 § 2 K.p.).
Czas pracy pracownika nie może przekraczać 8 godzin na dobę i przeciętnie 40 godzin w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym (art. 129 § 1 K.p.). W systemie równoważnym, który przewiduje możliwość przedłużenia dobowego wymiaru czasu pracy do 12 godzin, pracą nadliczbową w dniach przedłużonego dobowego wymiaru jest praca powyżej wymiaru ustalonego w rozkładzie czasu pracy w danym dniu. Przykładowo, jeżeli zgodnie z rozkładem pracownik w danym dniu miał pracować przez 12 godzin, to pracą nadliczbową z przekroczenia dobowego będzie trzynasta godzina i następne. Natomiast gdy jego rozkład w danym dniu przewidywał pracę przez 6 godzin, to pracą w nadgodzinach z przekroczeń dobowych będzie praca powyżej normy, czyli zasadniczo powyżej 8 godzin.
Ustalenia rodzaju nadgodzin dokonuje się porównując pracę faktycznie wykonaną z rozkładem czasu pracy pracownika. Gdy nadgodziny dobowe przypadają na porę dzienną w normalnym dniu pracy danego pracownika, to przysługuje za nie dodatek w wysokości 50% wynagrodzenia.
Przykład
Pełnoetatowy pracownik jest zatrudniony w systemie równoważnym w jednomiesięcznych okresach rozliczeniowych. W zakładzie pora nocna przypada na godz. od 2200 do 600. Pracownika obowiązuje 8-godzinna norma dobowa czasu pracy. We wtorek pracownik miał zaplanowaną pracę w godz. od 600 do 1000, tak samo jak w poniedziałek. Jednak ze względu na szczególne potrzeby pracodawcy we wtorek świadczył pracę w godz. od 600 do 1600. Pracownik we wskazanym dniu miał zgodnie z rozkładem świadczyć pracę tylko przez 4 godziny, a faktycznie pracował przez 10 godzin. Praca w tym dniu ponad normę, czyli powyżej 8 godziny, stanowi pracę w godzinach nadliczbowych. Są to 2 godziny przypadające na czas w godz. od 1400 do 1600. Natomiast dodatkowo przepracowane godziny od 1000 do 1400 nie stanowią pracy nadliczbowej, gdyż przypadały w czasie 8-godzinnej normy dobowej. Za wszystkie 10 godzin przepracowanych w tym dniu pracownikowi przysługuje normalne wynagrodzenie i dodatkowo za 2 nadgodziny w porze dziennej (w godz. od 1400 do 1600) - 50% dodatki do wynagrodzenia. |
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradnikKsiegowego.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.11.2024 (środa)
16.12.2024 (poniedziałek)
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - Prawo pracy
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|