Dzień wolny za pracę w niedzielę w systemie równoważnym
W firmie obowiązują jednomiesięczne okresy rozliczeniowe, a praca jest wykonywana w systemie równoważnym przy przedłużeniu dobowego wymiaru czasu pracy do 12 godzin. Pracownik pracujący w niedzielę przez 12 godzin ma w zamian wolny poniedziałek. Czy jest to wystarczająca rekompensata za pracę w niedzielę?
System równoważny jest stosowany wtedy, gdy jest to uzasadnione rodzajem pracy lub jej organizacją. Pozwala on w wersji podstawowej na planowanie pracy w przedłużonym do 12 godzin wymiarze dobowym czasu pracy (art. 135 § 1 K.p.).
Jeżeli praca w systemie równoważnym odbywa się np. na zmiany albo dotyczy pilnowania mienia lub ochrony osób, dozwolone jest wykonywanie jej w niedziele i święta. Rekompensowanie takiej pracy odbywa się na zasadach określonych w art. 15111 K.p.
Pracownikowi wykonującemu dozwoloną pracę w niedziele, z wyjątkiem zatrudnionego w systemie weekendowym, należy zapewnić inny dzień wolny od pracy w okresie 6 dni kalendarzowych poprzedzających lub następujących po takiej niedzieli, a jeśli nie jest to możliwe, do końca okresu rozliczeniowego.
W przypadku gdy także ten drugi termin nie może być dotrzymany, pracownikowi przysługuje dodatek do wynagrodzenia w wysokości 100% wynagrodzenia za każdą godzinę pracy w niedzielę.
Do pracy w święto przypadające w niedzielę należy stosować regulacje prawne dotyczące pracy w niedzielę.
Niezależnie od rekompensaty niedzielnej pracy, pracodawca zatrudniający pracowników w każdym systemie czasu pracy, który przewiduje rozkład czasu pracy w niedziele i święta, powinien zapewnić pracownikom odpowiednią ilość dni wolnych od pracy w okresie rozliczeniowym. Liczba tych dni nie może być mniejsza niż suma niedziel, świąt i dni wolnych od pracy z tytułu przeciętnie pięciodniowego tygodnia pracy (art. 147 K.p.).
W sytuacji przedstawionej w pytaniu pracownik świadczący pracę w systemie równoważnym w wersji podstawowej pracuje też w niedziele (przyjmujemy, że taka praca jest u pracodawcy dozwolona). Niedziela jest wówczas dla niego normalnym dniem pracy. Wskazanie za niedzielę wolnego poniedziałku (całego dnia) następującego po niej rekompensuje pracę w niedzielę i pozostaje w zgodzie z przepisami. Nie ma przy tym znaczenia, że praca w niedzielę trwała np. 12 godzin. Powinna ona bowiem zostać zaplanowana przez pracodawcę w ramach obowiązującego pracownika w danym okresie rozliczeniowym wymiaru czasu pracy i przy zapewnieniu odpowiedniej liczby dni wolnych od pracy, odpowiadającej co najmniej liczbie niedziel, świąt oraz dni wolnych z tytułu przeciętnie pięciodniowego tygodnia pracy.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradnikKsiegowego.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.11.2024 (środa)
16.12.2024 (poniedziałek)
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - Prawo pracy
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|