Wynagrodzenie godzinowe a nadgodziny
Zatrudniamy pracownika w systemie równoważnym. Jest on wynagradzany według stawki godzinowej. Czy przy takim sposobie rozliczania wynagrodzenia powstają godziny nadliczbowe? Czy przykładowo, gdy wymiar czasu pracy w lutym 2020 r. wynosił 160 godzin, a pracownik przepracował 176 godzin, to przysługuje mu tylko wynagrodzenie godzinowe za wszystkie przepracowane godziny, czy jeszcze jakieś dodatki?
W każdym systemie czasu pracy mogą występować godziny nadliczbowe, również w systemie równoważnym. Pracownik w tym systemie (a także w innych) powinien przepracować liczbę godzin obowiązującą w danym okresie rozliczeniowym.
Pracą w godzinach nadliczbowych jest praca wykonywana ponad obowiązujące pracownika normy czasu pracy, a także praca ponad przedłużony dobowy wymiar czasu pracy, wynikający z obowiązującego pracownika systemu i rozkładu czasu pracy (art. 151 § 1 K.p.). Praca przekraczająca przeciętną tygodniową normę czasu pracy może powodować wystąpienie nadgodzin średniotygodniowych.
W przypadku pracy w systemie równoważnym w wersji podstawowej, tzn. przy przedłużeniu dobowego wymiaru czasu pracy do 12 godzin, pracą nadliczbową w dniach przedłużonego dobowego wymiaru jest praca powyżej wymiaru ustalonego w rozkładzie czasu pracy w danym dniu. Jeżeli np. zgodnie z rozkładem pracownik w danym dniu miał pracować przez 10 godzin, to pracą nadliczbową z przekroczenia dobowego będzie jedenasta godzina i następne. Natomiast gdy miał pracować przez 12 godzin, pracą nadliczbową z przekroczeń dobowych będzie trzynasta i następne godziny. Gdyby jednak miał pracować w danym dniu 8 godzin lub mniej, pracą w nadgodzinach z przekroczeń dobowych będzie praca powyżej normy, czyli 8 godzin.
Przekroczenia dobowe ustala się oddzielnie dla każdej doby pracowniczej.
W przypadku określenia wynagrodzenia pracownika w stawce godzinowej, po zakończeniu miesiąca pracodawca wypłaca wynagrodzenie za każdą przepracowaną w miesiącu godzinę (łącznie z nadgodzinami) i dodatki za nadgodziny dobowe. Tylko dodatki za przekroczenia średniotygodniowe wypłaca się na zakończenie okresu rozliczeniowego.
W sytuacji przedstawionej w pytaniu, gdy pracownik zamiast 160 godzin w miesiącu przepracował 176 godzin, należy mu wypłacić wynagrodzenie godzinowe za 176 godzin oraz dodatki za przekroczenia dobowe, jeżeli takie wystąpiły. Jeśli miały miejsce również przekroczenia średniotygodniowe, to dodatki z tego tytułu należy wypłacić po zakończeniu okresu rozliczeniowego.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradnikKsiegowego.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.11.2024 (środa)
16.12.2024 (poniedziałek)
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - Prawo pracy
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|