Korzystanie z urlopu wypoczynkowego w systemie równoważnym
Zatrudniamy pracownika na pełny etat w systemie równoważnym. Ma on zaplanowaną w grafiku pracę w dniach od 12 do 15 marca 2020 r. po 10 godzin (we wszystkich 4 dniach). Na te dni wystąpił o urlop. Czy sobota i niedziela (14 i 15 marca br.) to też dni jego urlopu?
TAK, bo także w tych dniach miał przewidzianą w harmonogramie pracę. Urlop wypoczynkowy udzielany jest w dni będące dla pracownika dniami pracy, niezależnie od tego, czy przypadają na dni powszednie, niedziele czy święta.
Równoważny system czasu pracy może być stosowany w sytuacji, gdy jest to uzasadnione rodzajem pracy lub jej organizacją (art. 135 § 1 K.p.). Przewiduje on możliwość przedłużenia dobowego wymiaru czasu pracy, nie więcej niż do 12 godzin, w okresie rozliczeniowym nieprzekraczającym 1 miesiąca. Przedłużony dobowy wymiar czasu pracy jest równoważony krótszym dobowym wymiarem czasu pracy w niektórych dniach lub dniami wolnymi od pracy. Oznacza to, że pracodawca w takim systemie czasu pracy może planować pracownikowi pracę w różnych wymiarach dobowych w przedziale od 1 do 12 godzin. Natomiast urlop będzie obejmował wtedy rozkładowe dni pracy pracownika, w zaplanowanym w tych dniach wymiarze dobowym.
Urlopu udziela się w dni, które są dla pracownika dniami pracy, zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy, w wymiarze godzinowym, odpowiadającym dobowemu wymiarowi czasu pracy pracownika w danym dniu (art. 1542 K.p.).
Biorąc pod uwagę, że pracownicy mogą świadczyć pracę w różnych rozkładach i systemach czasu pracy, a w określonych przypadkach może ona przypadać na niedziele czy święta, dni urlopu dla każdego pracownika mają charakter indywidualny. W organizacji podstawowej przypadają one najczęściej na dni od poniedziałku do soboty, natomiast w systemach szczególnych na wszystkie 7 dni w tygodniu, niezależnie czy są to niedziele, czy święta.
Przy udzielaniu urlopu jeden jego dzień odpowiada 8 godzinom pracy (art. 1542 § 2 K.p.). W przypadku pracowników, których obowiązuje niższa dobowa norma czasu pracy, wynikająca z odrębnych przepisów, jeden dzień urlopu odpowiada tej niższej normie dobowej. Przeliczanie dni urlopu na godziny służy prawidłowemu rozliczaniu urlopu.
Zgodnie z art. 154 § 1 K.p. pracownik zatrudniony na pełny etat przez cały rok ma do wykorzystania odpowiednio:
- 160 godzin urlopu (20 dni × 8 godz.) - przy stażu pracy krótszym niż 10 lat,
- 208 godzin urlopu (26 dni × 8 godz.) - przy stażu wynoszącym co najmniej 10 lat.
Od tak ustalonej puli godzinowej urlopu odejmuje się liczbę godzin wykorzystanego urlopu (nie dni). Przykładowo, jeżeli w danym dniu pracownik zatrudniony w systemie równoważnym miał zaplanowaną pracę przez 12 godzin, to tyle godzin należy odjąć z jego puli urlopowej. Natomiast gdy praca miała trwać 8 godzin, to dzień jego urlopu odpowiada wówczas 8 godzinom.
Przykład
Pracownik pełnoetatowy zatrudniony na czas nieokreślony w systemie równoważnym ma zaplanowaną w grafiku pracę w dniach od 12 do 15 marca 2020 r. po 10 godzin w każdym z tych dni. Złożył wniosek o urlop na czas od 12 do 15 marca 2020 r. W bieżącym roku nie korzystał jeszcze z urlopu. Ma staż pracy uprawniający go do 26 dni urlopu. Za każdy dzień urlopu należy odjąć z jego puli urlopowej 10 godzin, a pracownikowi pozostanie do wykorzystania w 2020 r. 168 godz. urlopu:
|
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradnikKsiegowego.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.11.2024 (środa)
16.12.2024 (poniedziałek)
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - Prawo pracy
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|