Dokumentacja kadrowa - Dodatek nr 8 do Ubezpieczeń i Prawa Pracy nr 8 (506) z dnia 10.04.2020
Porozumienie stron o rozwiązaniu stosunku pracy
Najdogodniejszym dla obu stron stosunku pracy trybem jego rozwiązania jest porozumienie stron polegające na zgodnym oświadczeniu woli pracownika i pracodawcy. Tryb ten nie wymaga konsultacji związkowej. Nie istnieje dla niego wymóg zachowania formy pisemnej, niemniej forma ta jest zalecana dla celów dowodowych.
Przy omawianym sposobie zakończenia umowy o pracę porozumieniem zostaje objęty nie tylko tryb jej rozwiązania, ale również termin, który nie jest obwarowany żadnymi dodatkowymi wymaganiami (w przeciwieństwie do okresów wypowiedzenia, które upływają w terminach ściśle określonych prawem, np. w sobotę lub w ostatnim dniu miesiąca). Z inicjatywą rozwiązania stosunku pracy w omawianym trybie może wystąpić nie tylko pracownik, ale również pracodawca. Dla skuteczności ustania zatrudnienia za porozumieniem stron niezbędna jest zgoda adresata oferty.
Prawo pracy nie wyjaśnia jak postąpić, w sytuacji gdy druga strona, po złożeniu propozycji rozwiązania umowy w omawianym trybie, milczy po jej otrzymaniu. Dlatego w tej kwestii, zgodnie z art. 300 K.p., należy stosować przepisy Kodeksu cywilnego - przepisy o ofercie (art. 66 K.c.). W przypadku gdy strona składająca ofertę określiła termin, w ciągu którego będzie oczekiwała na odpowiedź, to jest związana tą ofertą do upływu podanego terminu. W praktyce oznacza to, że jeśli pracownik wystąpił z wnioskiem o rozwiązanie umowy o pracę za porozumieniem stron i określił datę ustania stosunku pracy, rozwiązanie umowy nastąpi tylko w przypadku, gdy pracodawca złoży do tego czasu oświadczenie woli o przyjęciu oferty. Jeśli terminu nie oznaczono, wówczas:
- oferta złożona w obecności strony, do której jest kierowana (albo za pomocą środka bezpośredniego porozumiewania się na odległość) przestaje wiązać, jeśli nie przyjęto jej niezwłocznie,
- złożona w inny sposób (np. na piśmie) przestaje wiązać z upływem czasu, w którym składający ofertę mógł w zwykłym toku czynności otrzymać odpowiedź wysłaną bez nieuzasadnionego opóźnienia.
Ważne: Za porozumieniem stron można rozwiązać każdą umowę o pracę, nawet gdy jest chroniona przed rozwiązaniem w innym trybie (np. z pracownikiem w wieku przedemerytalnym, członkiem zarządu organizacji związkowej, kobietą w okresie ciąży i urlopu macierzyńskiego). Z ofertą może wystąpić każda ze stron w dowolnym czasie. |
Przykład porozumienia stron w sprawie rozwiązania umowy o pracę
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.KodeksPracy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.11.2024 (środa)
16.12.2024 (poniedziałek)
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - Prawo pracy
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|