Wymiar urlopu w roku osiągnięcia 10-letniego stażu pracy
Pracownikowi, który wykorzystał urlop za dany rok kalendarzowy, a następnie uzyskał w ciągu tego roku prawo do urlopu w wyższym wymiarze, przysługuje urlop uzupełniający (art. 158 K.p.). Zawarte w omawianej normie określenie "pracownik, który wykorzystał urlop za dany rok", wskazuje zakres podmiotowy tej normy prawnej, bowiem tylko taki pracownik nabywa prawo do urlopu uzupełniającego. Pracownik, który do dnia osiągnięcia wyższego stażu nie wykorzystał urlopu, nabywa prawo do urlopu w wyższym wymiarze (a nie do urlopu uzupełniającego), a norma ta nie ma w tej sytuacji zastosowania.
Przykład |
W bieżącym roku dwóch pracowników firmy osiągnie 10-letni staż urlopowy, pracownik A - 15 czerwca, a pracownik B - 28 września. Pracownik A do dnia osiągnięcia tego stażu nie będzie korzystał z urlopu, w związku z czym jego prawo do 20 dni urlopu zostanie zamienione na prawo do 26 dni (instytucja urlopu uzupełniającego nie znajdzie zastosowania). Pracownik B planowo wykorzysta tegoroczny urlop w lipcu br., a więc przed osiągnięciem 10-letniego stażu i tym samym w wymienionym dniu (przełomu stażowego) nabędzie prawo do 6 dni urlopu uzupełniającego.
Jak wynika z przepisu § 3 rozporządzenia urlopowego, wymiar proporcjonalnego urlopu wypoczynkowego w roku kalendarzowym, w którym pracownik nabył u danego pracodawcy prawo do urlopu w wyższym wymiarze, ustala się uwzględniając wyższy wymiar tego urlopu. Przypominamy, że urlop proporcjonalny przysługuje m.in. w razie rozwiązania lub nawiązania stosunku pracy w trakcie roku kalendarzowego (art. 1551 K.p.). W roku kalendarzowym, w którym ustaje stosunek pracy z pracownikiem uprawnionym do kolejnego urlopu, pracownikowi przysługuje u dotychczasowego pracodawcy urlop w wymiarze proporcjonalnym do okresu przepracowanego u tego pracodawcy w roku ustania stosunku pracy. U kolejnego pracodawcy wymiar jest proporcjonalny:
- do okresu pozostałego do końca danego roku kalendarzowego - w razie zatrudnienia na czas nie krótszy niż do końca danego roku kalendarzowego albo
- do okresu zatrudnienia w danym roku kalendarzowym - w razie zatrudnienia na czas krótszy niż do końca danego roku kalendarzowego.
Przykład |
Pracodawca od 1 lutego br. zatrudnił na czas nieokreślony pracownika legitymującego się stażem urlopowym wynoszącym 9 lat i 10 miesięcy. Z upływem 2 miesięcy pracy pracownik osiągnął 10-letni staż urlopowy. Zatem 31 marca br. należało przeliczyć wymiar urlopu proporcjonalnego za cały okres zatrudnienia w 2020 r. u obecnego pracodawcy (11 miesięcy), biorąc za podstawę wyższy wymiar (26 dni). Pracownik ma prawo do 24 dni proporcjonalnego urlopu (11/12 x 26 dni = 23,83 dnia, po zaokrągleniu 24 dni).
Przykład |
Pracownik został zatrudniony 1 stycznia 2020 r. na czas określony wynoszący 4 miesiące, a od 1 maja br. pracuje na podstawie umowy na czas nieokreślony. Strony zawarły porozumienie o wykorzystaniu urlopu w czasie kontynuowania zatrudnienia. W lipcu br. pracownik osiągnie 10-letni staż urlopowy i jeżeli do tej pory nie skorzysta z urlopu, jego urlop wzrośnie do 26 dni.
Przykład |
Długoletni pracownik firmy, legitymujący się stażem urlopowym wynoszącym 9 lat i 11 miesięcy, złożył wypowiedzenie umowy, które będzie biegło 3 miesiące. Po osiągnięciu 10-letniego stażu, pracodawca obliczając proporcjonalny urlop tego pracownika, przyjmie za podstawę 26 dni.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.UrlopyPracownicze.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.11.2024 (środa)
16.12.2024 (poniedziałek)
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - Prawo pracy
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|