WSTĘP
Uprawnienie do urlopu wypoczynkowego jest jednym z podstawowych praw socjalnych pracownika, a jego istotą jest okresowe zwolnienie osoby pozostającej w zatrudnieniu pracowniczym z obowiązku świadczenia pracy - z zachowaniem prawa do wynagrodzenia. Jak stanowi art. 66 ust. 2 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 2 kwietnia 1997 r. (Dz. U. nr 78, poz. 483 z późn. zm.), pracownik ma prawo do określonych w ustawie corocznych płatnych urlopów. To konstytucyjne uprawnienie precyzują przepisy ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (Dz. U. z 2019 r. poz. 1040 z późn. zm.), dalej K.p. oraz innych ustaw.
Celem urlopu wypoczynkowego jest regeneracja sił fizycznych i psychicznych pracownika pomiędzy okresami pracy, dlatego zasadą jest jego wykorzystywanie w naturze. Prawo do urlopu powstaje przez samo pozostawanie pracownika w stosunku pracy. Dotyczy zatem każdej osoby zatrudnionej na podstawie umowy o pracę, spółdzielczej umowy o pracę, powołania, wyboru, mianowania.
Zainteresowanie tematyką urlopową jest na tyle duże, że skłania nas do opublikowania również w bieżącym roku dodatku poświęconego temu zagadnieniu. W dodatku tym poruszamy tematy związane m.in. ze sposobem ustalania prawa i wymiaru urlopu, jego udzielaniem, skutkami niewykorzystania urlopu wypoczynkowego, a także zasadami naliczania wynagrodzenia za ten okres. Ponadto zawiera on wiele praktycznych przykładów. Omawiamy w nim nie tylko tematykę urlopów wypoczynkowych ogółu zatrudnionych, ale także szczególnych grup zawodowych.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.UrlopyPracownicze.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.11.2024 (środa)
16.12.2024 (poniedziałek)
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - Prawo pracy
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|