Termin wykorzystania zaległego urlopu
Jeśli nie zachodzą żadne subiektywne ani obiektywne przeszkody, urlop powinien być wykorzystywany na bieżąco, zgodnie z planem urlopów albo w terminach uzgodnionych z pracownikami, w roku kalendarzowym, za który przysługuje. Jeżeli jednak z przyczyn wskazanych w poprzednich punktach urlop wypoczynkowy nie został wykorzystany zgodnie z planem lub w terminie uzgodnionym z pracownikiem, to stosownie do art. 168 K.p. należy go udzielić pracownikowi najpóźniej do dnia 30 września następnego roku kalendarzowego. Termin udzielenia urlopu uznaje się za zachowany, jeżeli pracownik rozpocznie urlop najpóźniej w ostatnim zakreślonym przez przepis dniu. Powyższe nie dotyczy części urlopu wykorzystywanego w trybie na żądanie.
Regulacje art. 168 K.p. wyraźnie adresowane do pracodawcy, mają zastosowanie w przypadku:
- fakultatywnego przesunięcia terminu urlopu (art. 164 K.p.),
- obligatoryjnego przesunięcia terminu urlopu (art. 165 K.p.),
- przerwania urlopu (art. 166 K.p.),
- odwołania z urlopu (art. 167 K.p.).
Wyjaśniamy, że nieudzielenie urlopu do 30 września następnego roku, jakkolwiek narusza przepis art. 168 K.p., nie skutkuje utratą prawa do urlopu zaległego. Urlop ten powinien zostać udzielony w terminie późniejszym.
Uwaga! W myśl art. 168 K.p., obowiązek udzielenia pracownikowi zaległego urlopu w terminie wskazanym w tym przepisie nie dotyczy części urlopu udzielanej w trybie na żądanie. Zgodnie ze stanowiskiem Departamentu Prawnego Państwowej Inspekcji Pracy z 7 kwietnia 2008 r. w sprawie terminu udzielania pracownikom zaległego urlopu na żądanie (znak GPP-110-4560-170/08/PE), przepis art. 168 K.p. nie obliguje do wykorzystania urlopu zaległego, który przed 1 stycznia danego roku był tzw. urlopem na żądanie, w terminie do końca 30 września danego roku. Taki obowiązek odnosi się wyłącznie do "zwykłego" urlopu zaległego, tj. takiego, który nie został wykorzystany (pomimo, że był zaplanowany bądź uzgodniony) w związku z przesunięciem lub przerwaniem z przyczyn przewidzianych w przepisach prawa. W konsekwencji urlopu zaległego będącego wcześniej częścią urlopu wypoczynkowego przeznaczoną do wykorzystania w trybie "na żądanie", można zdaniem PIP - bez ryzyka narażenia się na odpowiedzialność za wykroczenia przeciwko prawom pracownika - udzielić w dowolnym terminie, także po 30 września następnego roku. Powinno się to jednak odbywać w ramach planowania bądź uzgodnień indywidualnych. W literaturze przedmiotu postuluje się przy tym wyraźne uregulowanie tej kwestii.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.UrlopyPracownicze.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.11.2024 (środa)
16.12.2024 (poniedziałek)
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - Prawo pracy
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|