Świadczenie uzupełniające dla rencisty
Pobieram z ZUS rentę z tytułu całkowitej niezdolności do pracy. Jest ona wypłacana w kwocie minimalnej. Będę ubiegał się o dodatkowe 500 zł, ponieważ wymagam pomocy i opieki innych osób we wszystkich czynnościach życia codziennego. Czy dla oceny mojego stanu zdrowia będę musiał stawić się w ZUS na badanie?
Świadczenie uzupełniające przysługuje osobom, które ukończyły 18 lat i których niezdolność do samodzielnej egzystencji została stwierdzona, np. orzeczeniem o całkowitej niezdolności do pracy i niezdolności do samodzielnej egzystencji. Dla celów nabycia prawa do tego świadczenia istotne jest również spełnienie kryterium dochodowego.
Gdy osoba ubiegająca się o świadczenie uzupełniające (500+) nie legitymuje się orzeczeniem potwierdzającym stan niezdolności do samodzielnej egzystencji, do wniosku o to świadczenie dołącza m.in. zaświadczenie o stanie zdrowia wydane przez lekarza nie wcześniej niż na miesiąc przed złożeniem wniosku (patrz ramka).
Oceny niezdolności do pracy, jej stopnia oraz ustalenia m.in. trwałości lub przewidywanego okresu niezdolności do samodzielnej egzystencji dokonuje w formie orzeczenia lekarz orzecznik ZUS w ramach I instancji lub komisja lekarska tego organu jako II instancja. Osobę, w stosunku do której ma być wydane orzeczenie, ZUS w wyznaczonym terminie kieruje na badania przeprowadzane przez lekarza orzecznika. Gdy natomiast stan zdrowia stwierdzony w zaświadczeniu lekarskim uniemożliwia osobiste zgłoszenie się na badanie, może ono być przeprowadzone w miejscu pobytu osoby, w stosunku do której ma być wydane orzeczenie. Przy czym może tak być, jeśli osoba badana wyrazi na to zgodę. Natomiast niewyrażenie zgody powoduje odstąpienie od dalszego postępowania w sprawie.
Zasadą jest, że lekarz orzecznik wydaje orzeczenie na podstawie dokumentacji dołączonej do wniosku oraz po przeprowadzeniu bezpośredniego badania stanu zdrowia ubezpieczonego (np. w siedzibie ZUS lub miejscu pobytu osoby badanej). Przy czym dopuszcza się możliwość wydania orzeczenia przez lekarza orzecznika również bez bezpośredniego badania stanu zdrowia danej osoby, jeżeli dokumentacja dołączona do wniosku jest wystarczająca do jego wydania.
Zatem to, czy Czytelnik będzie zobowiązany do stawienia się w ZUS na badaniu, będzie zależne m.in. od oceny dokonanej przez:
- lekarza wystawiającego zaświadczenie o stanie zdrowia (np. na formularzu OL-9) czy Czytelnik jest zdolny/niezdolny do odbycia podróży na badanie przez lekarza orzecznika albo
- lekarza orzecznika czy dokumentacja dołączona do wniosku jest wystarczająca do wydania orzeczenia bez bezpośredniego badania Czytelnika.
Ponadto, skoro Czytelnik wymaga pomocy i opieki innych osób we wszystkich czynnościach życia codziennego, a więc jak można domniemać jego stan zdrowia uległ pogorszeniu, to oprócz wniosku o świadczenie uzupełniające powinien zgłosić wniosek o przyznanie dodatku pielęgnacyjnego, który przysługuje np. renciście uznanemu za całkowicie niezdolnego do pracy oraz do samodzielnej egzystencji.
Dokumentacja do celów wydania orzeczenia, w oparciu o którą ustalane jest prawo do świadczenia uzupełniającego
Jeśli osoba ubiegająca się o świadczenie uzupełniające nie ma orzeczenia potwierdzającego niezdolność do samodzielnej egzystencji albo upłynął okres, na który zostało ono wydane, do wniosku o to świadczenie powinna dołączyć zaświadczenie o stanie zdrowia wydane przez lekarza nie wcześniej niż na miesiąc przed złożeniem wniosku, oraz - jeśli posiada - dokumentację medyczną i inne dokumenty, które mają znaczenie przy orzekaniu o niezdolności do samodzielnej egzystencji, np.:
|
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.Zasilki.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.11.2024 (środa)
16.12.2024 (poniedziałek)
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - Prawo pracy
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|