Świadczenie pielęgnacyjne i specjalny zasiłek opiekuńczy
Jeśli członek rodziny musi zrezygnować z pracy albo jej nie podejmuje, aby zaopiekować się innym niepełnosprawnym członkiem rodziny, może ubiegać się o świadczenie opiekuńcze, do którego zalicza się m.in. świadczenie pielęgnacyjne i specjalny zasiłek opiekuńczy.
Świadczenie pielęgnacyjne
Jedną z należności o charakterze opiekuńczym jest świadczenie pielęgnacyjne, które przysługuje:
- matce albo ojcu,
- opiekunowi faktycznemu dziecka,
- osobie będącej rodziną zastępczą spokrewnioną w rozumieniu ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej,
- innym osobom, na których, zgodnie z przepisami ustawy Kodeks rodzinny i opiekuńczy, ciąży obowiązek alimentacyjny, z wyjątkiem osób o znacznym stopniu niepełnosprawności,
jeżeli nie podejmują lub rezygnują z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w celu sprawowania opieki nad osobą legitymującą się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności albo orzeczeniem o niepełnosprawności łącznie ze wskazaniami: konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji.
Tak stanowi art. 17 ust. 1 ustawy o świadczeniach rodzinnych.
Ustalając dalsze kryteria warunkujące otrzymanie świadczenia pielęgnacyjnego ustawodawca szczegółowo wskazał okoliczności, po zaistnieniu których świadczenie pielęgnacyjne nie przysługuje. Mogą one dotyczyć zarówno osoby sprawującej opiekę, jak i osoby wymagającej opieki. W pierwszym ze wskazanych przypadków świadczenie pielęgnacyjne nie przysługuje, jeżeli osoba sprawująca opiekę ma ustalone prawo do:
- emerytury, renty, renty rodzinnej z tytułu śmierci małżonka przyznanej w przypadku zbiegu prawa do renty rodzinnej i innego świadczenia emerytalno-rentowego, renty socjalnej, zasiłku stałego, nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego, zasiłku przedemerytalnego, świadczenia przedemerytalnego lub rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego,
- specjalnego zasiłku opiekuńczego, świadczenia pielęgnacyjnego lub zasiłku dla opiekuna.
Świadczenie pielęgnacyjne ma bowiem być rekompensatą za rezygnację z pracy z uwagi na konieczność opieki nad osobą bliską, która jej wymaga.
Przy czym, TK w wyroku z dnia 26 czerwca 2019 r., sygn. akt SK 2/17 (Dz. U. poz. 1257), orzekł, że:
I) art. 17 ust. 5 pkt 1 lit. a) ustawy o świadczeniach rodzinnych w zakresie, w jakim stanowi, że świadczenie pielęgnacyjne nie przysługuje, jeżeli osoba sprawująca opiekę ma ustalone prawo do renty z tytułu częściowej niezdolności do pracy, jest niezgodny z art. 71 ust. 1 zdanie drugie w związku z art. 32 ust. 1 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej,
II) przepis wymieniony w części I, w zakresie tam wskazanym, traci moc obowiązującą po upływie 6 miesięcy od dnia ogłoszenia wyroku w Dzienniku Ustaw Rzeczypospolitej Polskiej.
Z orzeczenia tego wynika, że przesłanki negatywnej do otrzymania świadczenia pielęgnacyjnego z dniem 9 stycznia 2020 r. nie stanowi okoliczność, iż osoba sprawująca opiekę ma ustalone prawo do renty z tytułu częściowej niezdolności do pracy.
Specjalny zasiłek opiekuńczy
Z prawa do specjalnego zasiłku opiekuńczego mogą skorzystać osoby, na których zgodnie z przepisami ustawy - Kodeks rodzinny i opiekuńczy, ciąży obowiązek alimentacyjny, a także małżonkowie, jeżeli:
- nie podejmują zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej lub
- rezygnują z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej,
w celu sprawowania stałej opieki nad osobą legitymującą się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności albo orzeczeniem o niepełnosprawności łącznie ze wskazaniami: konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji.
Negatywne przesłanki przyznania prawa do specjalnego zasiłku opiekuńczego oraz tryb postępowania w przypadku zbiegu uprawnień do różnych świadczeń zostały określone odpowiednio w art. 16a ust. 8 oraz art. 27 ustawy o świadczeniach rodzinnych.
Aby jednak otrzymać to świadczenie, łączny dochód rodziny osoby sprawującej opiekę oraz rodziny osoby wymagającej opieki w przeliczeniu na osobę z założenia nie powinien przekraczać kwoty 764 zł. Z tym, że jeżeli łączny dochód rodziny osoby sprawującej opiekę oraz rodziny osoby wymagającej opieki w przeliczeniu na osobę przekracza kwotę uprawniającą daną osobę do specjalnego zasiłku opiekuńczego o kwotę niższą lub równą kwocie odpowiadającej najniższemu zasiłkowi rodzinnemu przysługującemu w okresie, na który jest ustalany (obecnie 95 zł), specjalny zasiłek opiekuńczy może być przyznany, o ile przysługiwał w poprzednim okresie zasiłkowym. W przypadku przekroczenia dochodu w kolejnym roku kalendarzowym specjalny zasiłek opiekuńczy już nie przysługuje.
Okres, na który ustalane jest prawo do świadczeń opiekuńczych | |
Rodzaj świadczenia opiekuńczego | Okres, na który przyznawane jest świadczenie opiekuńcze |
Świadczenie pielęgnacyjne | Prawo do świadczenia ustala się na czas nieokreślony lub do ostatniego dnia miesiąca, w którym upływa termin ważności orzeczenia - jeżeli orzeczenie o niepełnosprawności lub orzeczenie o stopniu niepełnosprawności zostało wydane na czas określony. |
Specjalny zasiłek opiekuńczy | Prawo do świadczenia ustala się na okres zasiłkowy lub do ostatniego dnia miesiąca, w którym upływa termin ważności orzeczenia, nie dłużej jednak niż do końca okresu zasiłkowego - jeżeli orzeczenie o niepełnosprawności lub orzeczenie o stopniu niepełnosprawności zostało wydane na czas określony. |
Postępowanie wszczynane na wniosek
W celu uzyskania prawa do świadczeń opiekuńczych, tj. świadczenia pielęgnacyjnego i specjalnego zasiłku opiekuńczego wymagany jest wniosek osoby zainteresowanej, złożony w urzędzie gminy lub miasta właściwym ze względu na miejsce jej zamieszkania, do którego należy załączyć dokumenty umożliwiające ustalenie prawa do świadczenia, w tym m.in. odpowiednio zaświadczenia i/lub oświadczenia o wysokości dochodów uzyskanych w roku poprzedzającym okres zasiłkowy. |
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.Zasilki.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.11.2024 (środa)
16.12.2024 (poniedziałek)
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - Prawo pracy
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|