Składka na FEP za zatrudnionego pracownika
Za zatrudnionych pracowników opłacamy składkę na FEP. W okresie od 1 do 31 sierpnia br. jeden z nich zostanie skierowany do wykonywania innego rodzaju pracy, która nie będzie pracą o szczególnym charakterze (ani też wykonywaną w szczególnych warunkach). Czy od wynagrodzenia należnego mu za czas, w którym nie będzie on wykonywał tzw. pracy szczególnej, powstanie obowiązek opłacania składki na FEP?
NIE. Jeżeli pracownik zatrudniony przy tzw. pracy szczególnej zostanie oddelegowany do wykonywania innej pracy, niebędącej tzw. pracą szczególną, to od wynagrodzenia należnego mu za okres skierowania nie istnieje obowiązek opłacania za niego składki na FEP.
Obowiązek opłacania składki na FEP powstaje z dniem rozpoczęcia wykonywania przez pracownika tzw. pracy szczególnej, a ustaje z dniem zaprzestania jej wykonywania. Okres od dnia rozpoczęcia wykonywania tego rodzaju pracy do dnia zaprzestania jej wykonywania rozumie się jako okres od dnia zatrudnienia pracownika na stanowisku pracy, na którym wykonywana jest taka praca, do dnia ustania zatrudnienia na tym stanowisku pracy. Składka na FEP powinna być więc opłacana od wszelkich wynagrodzeń stanowiących podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalno-rentowe przysługujących pracownikowi za okres zatrudnienia na stanowisku, na którym wykonywana jest tzw. praca szczególna. Zatem od tych składników wynagrodzenia, które są należne za okres, w którym praca taka nie była wykonywana, nawet jeżeli ich wypłata następuje w okresie świadczenia tego rodzaju pracy nie nalicza się składki na FEP.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.SkladkaZUS.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.11.2024 (środa)
16.12.2024 (poniedziałek)
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - Prawo pracy
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|