Nieobecność pracownika w ZUS RSA
Jeden z pracowników przez kilka dni czerwca br. był nieobecny w pracy. Dotąd nie usprawiedliwił swojej nieobecności. Jak okres jego nieobecności mamy wykazać w raporcie ZUS RSA, gdy obejmował on nie tylko dni pracujące, ale także wolne od pracy (tj. sobotę i niedzielę)?
Jeżeli w okresie nieusprawiedliwionej nieobecności (NN) pracownika w zakładzie pracy występują dni, które są dla niego wolne od pracy zgodnie z obowiązującym go harmonogramem czasu pracy (tu: sobota i niedziela), wówczas nie uwzględnia się ich w imiennym raporcie ZUS RSA. Płatnik składek (pracodawca) powinien wtedy wykazać dni nieobecności w więcej niż jednym bloku imiennego raportu ZUS RSA, z kodem świadczenia/przerwy 152 (przykład).
Okres przerwy spowodowany nieusprawiedliwioną nieobecnością pracownika w pracy wykazuje się w imiennym raporcie ZUS RSA w obrębie tego miesiąca kalendarzowego, za który jest on sporządzany. To oznacza, że data "od" nie może być wcześniejsza niż pierwszy dzień miesiąca kalendarzowego, za który jest sporządzany ZUS RSA, a data "do" - późniejsza niż ostatni dzień tego miesiąca.
Warto też dodać, że z treści pytania wynika, iż wskazany w nim pracownik był nieobecny w pracy i do tej pory nieobecności swojej nie usprawiedliwił. W takiej sytuacji pracodawca powinien pamiętać o odpowiednim pomniejszeniu jego wynagrodzenia, czyli zgodnie z zasadą określoną w § 12 rozporządzenia MPiPS w sprawie sposobu ustalania wynagrodzenia w okresie niewykonywania pracy... (Dz. U. z 2017 r. poz. 927). Z przepisu tego wynika, iż w celu obliczenia wynagrodzenia ustalonego w stawce miesięcznej w stałej wysokości, za przepracowaną część miesiąca, jeżeli pracownik w tym miesiącu był nieobecny w pracy z innych przyczyn niż niezdolność do pracy spowodowana chorobą i za czas tej nieobecności nie zachowuje prawa do wynagrodzenia - miesięczną stawkę wynagrodzenia dzieli się przez liczbę godzin przypadających do przepracowania w danym miesiącu i otrzymaną kwotę mnoży się przez liczbę godzin nieobecności pracownika w pracy z tych przyczyn. Tak obliczoną kwotę wynagrodzenia odejmuje się od wynagrodzenia przysługującego za cały miesiąc.
Powyższą zasadę stosuje się także w przypadku obliczania wynagrodzenia pracownika ustalonego w stawce miesięcznej w stałej wysokości, gdy okres pozostawania pracownika w stosunku pracy nie obejmuje pełnego miesiąca.
Kody świadczenia/przerwy w ZUS RSA dla usprawiedliwionej/nieusprawiedliwionej nieobecności w pracy:
|
Przykład
Wieloletni pracownik zatrudniony w firmie (w pełnym wymiarze czasu pracy) był nieobecny w pracy w dniach od 26 do 30 czerwca 2020 r., tj. od piątku do wtorku. Nie usprawiedliwił swojej nieobecności. Sobota i niedziela są w firmie dniami wolnymi od pracy. W tym przypadku nieobecność pracownika w pracy dotyczy jedynie piątku, poniedziałku i wtorku. Nieusprawiedliwioną nieobecność pracownika przypadającą w dniach 26, 29 i 30 czerwca 2020 r. pracodawca powinien wykazać w dwóch blokach imiennego raportu ZUS RSA sporządzonego za niego za czerwiec 2020 r. w poniższy sposób:
|
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.SkladkaZUS.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.11.2024 (środa)
16.12.2024 (poniedziałek)
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - Prawo pracy
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|