Zgłoszenie przedsiębiorcy do ubezpieczeń po zakończeniu ulgi na start
Od połowy maja br. prowadzę swoją firmę i korzystam z ulgi na start. Po jej upływie nadal będę prowadził tę działalność. Czy wtedy zgłoszenia do ubezpieczeń społecznych i zdrowotnego w ZUS zobowiązany będę dokonać z kodem tytułu ubezpieczenia 05 70 X X?
Prawo do ulgi na start przysługuje przedsiębiorcy będącemu osobą fizyczną, prowadzącą działalność gospodarczą na podstawie wpisu do CEIDG (w tym jako wspólnik spółki cywilnej). Polega ona na tym, że przez okres 6 miesięcy kalendarzowych od dnia podjęcia działalności gospodarczej przedsiębiorca nie podlega obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym. W konsekwencji taka osoba nie musi opłacać składek na te ubezpieczenia. W okresie jej obowiązywania jest ona jednak objęta obowiązkowym ubezpieczeniem zdrowotnym. Powinna więc zgłosić się do tego ubezpieczenia i opłacać w tym okresie składkę zdrowotną.
Zasadą jest, że początek wspomnianej 6-miesięcznej ulgi stanowi dzień faktycznego rozpoczęcia wykonywania działalności. W sytuacji gdy dzień ten przypada pierwszego dnia miesiąca kalendarzowego, wówczas miesiąc ten wlicza się do 6 miesięcy jej trwania. Z kolei gdy - tak jak ma to miejsce w analizowanym przypadku - przedsiębiorca rozpocznie wykonywanie działalności gospodarczej w trakcie miesiąca kalendarzowego, wtedy tego miesiąca nie wlicza do okresu trwania omawianej ulgi.
Skoro Czytelnik rozpoczął prowadzenie działalności gospodarczej w połowie maja 2020 r., to w jego przypadku prawo do ulgi na start przysługuje mu do końca listopada 2020 r. Skoro po upływie okresu trwania tej preferencji Czytelnik nadal będzie prowadził swoją działalność gospodarczą, zobligowany będzie zgłosić się do ubezpieczeń społecznych i zdrowotnego w ZUS z odpowiednim kodem tytułu ubezpieczenia. Jeżeli będzie spełniał odpowiednie warunki (patrz ramka), zachowa wówczas prawo do opłacania składek na ubezpieczenia społeczne od 30% kwoty minimalnego wynagrodzenia (w 2020 r. od kwoty 780 zł, czyli 2.600 zł × 30%).
Przedsiębiorca opłacający składki społeczne od 30% kwoty minimalnej płacy zgłasza się do ubezpieczeń społecznych i zdrowotnego w ZUS z kodem tytułu ubezpieczenia 05 70 X X (lub - gdy posiada prawo do renty z tytułu niezdolności do pracy - 05 72 X X).
Jak wynika z art. 18a ust. 1 ustawy systemowej, przedsiębiorca może opłacać składki na ubezpieczenia społeczne od 30% kwoty minimalnej płacy jedynie w okresie pierwszych 24 miesięcy kalendarzowych od dnia rozpoczęcia wykonywania działalności gospodarczej. ZUS na swojej stronie internetowej (www.zus.pl) wyjaśnił, że jeżeli przedsiębiorca skorzysta z ulgi na start przez 6 miesięcy kalendarzowych, to okres 24 miesięcy preferencyjnego ZUS należy liczyć od następnego dnia po upływie tych 6 miesięcy, niezależnie od tego, czy osoba ta będzie miała jednocześnie inne tytuły do ubezpieczeń i w tym czasie będzie objęta tylko ubezpieczeniem zdrowotnym, czy też przedsiębiorca zawiesi wykonywanie działalności bezpośrednio po upływie 6-miesięcznej ulgi na start (zawieszenie wykonywania działalności gospodarczej nie przerywa biegu okresu 24 miesięcy).
Składki na ubezpieczenia społeczne od kwoty nie niższej niż 30% podstawy wymiaru opłaca przedsiębiorca, który:
|
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.SkladkaZUS.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.11.2024 (środa)
16.12.2024 (poniedziałek)
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - Prawo pracy
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|