Składki ZUS po uldze na start
Po upływie 6-miesięcznego okresu trwania ulgi na start przedsiębiorca będzie kontynuował prowadzenie działalności gospodarczej. Wprawdzie będzie on spełniał warunki do opłacania składek społecznych od 30% kwoty minimalnej płacy, to jednak nie chce korzystać z tej ulgi. Czy wtedy zgłoszenia do ubezpieczeń społecznych i zdrowotnego powinien dokonać z kodem 05 10 X X i opłacać składki społeczne od 60% prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego?
Jeżeli Czytelnik po zakończeniu 6-miesięcznej ulgi na start będzie prowadził działalność gospodarczą i będzie spełniał warunki do opłacania składek na ubezpieczenia społeczne od 30% kwoty minimalnej płacy, wtedy zgłasza się do ubezpieczeń społecznych i zdrowotnego w ZUS z kodem tytułu ubezpieczenia 05 70 X X lub 05 72 X X (jeśli ma prawo do renty z tytułu niezdolności do pracy). Zgłoszenie z tym kodem tytułu ubezpieczenia nie pozbawia go możliwości opłacania składek społecznych, w wyższej niż obowiązująca go minimalna wysokości (patrz stanowisko ZUS w ramce).
"W przypadku gdy przedsiębiorca, który po zakończeniu »ulgi na start« nadal prowadzi działalność gospodarczą, zgodnie z art. 18a ust. 1 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, obowiązuje go podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne osób prowadzących działalność gospodarczą w okresie pierwszych 24 miesięcy kalendarzowych od dnia rozpoczęcia wykonywania działalności gospodarczej kwota, nie niższa jednak niż 30% kwoty minimalnego wynagrodzenia.
Tzw. preferencyjne składki na ubezpieczenia społeczne nie są w istocie »ulgą«, do której można przystąpić na wniosek, tak jak to ma miejsce w przypadku »ulgi na start« czy »małego ZUS«. Osoby, które spełniają warunki ustawowe mają obowiązek ustalić podstawę wymiaru składek zgodnie z art. 18a ust. 1 ustawy (systemowej - przyp. red.). Oznacza to konieczność zgłoszenia do ubezpieczeń z kodem tytułu ubezpieczenia rozpoczynającym się od 05 70 lub - jeśli ma prawo do renty z tytułu niezdolności do pracy - z kodem 05 72. Przedsiębiorca może jednak zadeklarować w podstawie wymiaru składek (społecznych - przyp. red.) kwotę wyższą niż obowiązująca go najniższa podstawa wymiaru składek, tj. 30% minimalnego wynagrodzenia za pracę. Zadeklarowanie różnych kwot (np. wyższej niż minimalna, a następnie minimalnej) możliwe jest, na bieżąco, za każdy miesiąc podlegania ubezpieczeniom społecznym z tytułu działalności". Stanowisko ZUS z dnia 6 listopada 2019 r. stanowiące odpowiedź na pytanie naszego Wydawnictwa w podobnej sprawie |
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.SkladkaZUS.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.11.2024 (środa)
16.12.2024 (poniedziałek)
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - Prawo pracy
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|