Składka chorobowa zleceniobiorcy
Zatrudnieni w marcu 2020 r. zleceniobiorcy zostali przez nas zgłoszeni do ubezpieczeń społecznych (w tym do chorobowego) i ubezpieczenia zdrowotnego w ZUS. Zauważyliśmy, że poprzednia księgowa w składanych za te osoby imiennych raportach ZUS RCA naliczała wprawdzie im m.in. składkę na dobrowolne ubezpieczenie chorobowe, jednak od marca do maja br. nie opłacała jej za nich. Czy z powodu ustania dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego tych osób powinniśmy obecnie przekazać do organu rentowego korekty druków ZUS RCA od marca do maja br. i nie wykazywać w nich składki chorobowej? Nadmieniamy, że nasza firma nie korzystała z żadnego wsparcia z ZUS przysługującego w następstwie COVID-19.
Okoliczność opłacenia za zleceniobiorców składek na ubezpieczenia społeczne w zaniżonej wysokości (bez składki na dobrowolne ubezpieczenie chorobowe) nie spowodowała ustania dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego tych osób. W tej zatem sytuacji zleceniodawca nie ma podstaw do przekazania do organu rentowego korekty druków rozliczeniowych przekazanych za nich do ZUS za okres od marca do maja 2020 r.
Nieopłacenie należnej składki m.in. na dobrowolne ubezpieczenie chorobowe (patrz ramka), co do zasady, powoduje ustanie tego ubezpieczenia. Reguluje to art. 14 ust. 2 pkt 2 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, zwanej ustawą systemową. W takim przypadku ubezpieczenie chorobowe ustaje od pierwszego dnia miesiąca, za który nastąpiło opóźnienie z zapłatą składki. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy za część tego miesiąca został pobrany zasiłek - wtedy ubezpieczenie to ustaje od dnia następującego po dniu, za który zasiłek ten przysługiwał, co przewiduje art. 14 ust. 2a ustawy systemowej.
Powyższe nie dotyczy jednak m.in. osób wykonujących umowę zlecenia i podlegających z tego tytułu dobrowolnemu ubezpieczeniu chorobowemu. Dla tej grupy osób ubezpieczonych nie ma bowiem zastosowania powołany wcześniej art. 14 ust. 2 pkt 2 ustawy systemowej. W konsekwencji zapłata przez zleceniodawcę składek po terminie nie powoduje wyłączenia zleceniobiorców przez ZUS z dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego.
Niewątpliwie z powodu braku opłaconych składek chorobowych za zleceniobiorców na koncie zleceniodawcy figuruje obecnie niedopłata składek. Zaległość taką powinien on (jako płatnik składek) uregulować. Jak stanowi art. 23 ust. 1 ustawy systemowej, od składek opłaconych po terminie należne są od płatnika odsetki za zwłokę. Wylicza się je na zasadach i w wysokości określonych w Ordynacji podatkowej. Przy ich wyliczaniu płatnik powinien pamiętać o tym, że:
- nalicza je od dnia następującego po dniu upływu terminu płatności składek do dnia ich zapłaty, włącznie z tym dniem,
- nalicza je osobno od każdej zaległej składki,
- zaokrągla je do pełnych złotych w taki sposób, że końcówki kwot wynoszące mniej niż 50 gr pomija się, a końcówki kwot wynoszące 50 gr i więcej podwyższa do pełnych złotych,
- opłaca je łącznie z nieterminowo opłacanymi składkami za dany okres, za który występuje zaległość w ich opłacie,
- nie nalicza ich, jeżeli ich wysokość nie przekracza kwoty 6,60 zł.
Przypadki nieopłacenia należnej składki w terminie
W sformułowaniu "nieopłacenie w terminie należnej składki" znajdują się trzy przypadki, tj.:
|
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.SkladkaZUS.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.11.2024 (środa)
16.12.2024 (poniedziałek)
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - Prawo pracy
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|