Ulga w składkach za zatrudnionego bezrobotnego
W połowie czerwca br. pracę w naszym zakładzie (na pełnym etacie) podjęła osoba w wieku 53 lat (kobieta). Oświadczyła nam, że od 1 czerwca 2020 r. urząd pracy wyrejestrował ją z ewidencji osób bezrobotnych. Czy przysługuje nam prawo do ulgi w opłacie za nią składek na FP i FS oraz FGŚP?
W tym przypadku wskazany w pytaniu zakład pracy nie może korzystać ze zwolnienia z opłacania składek na FP, FS i FGŚP za zatrudnioną pracownicę. Nie spełnia ona bowiem warunków do skorzystania z tej preferencji.
Pracodawcy oraz inne jednostki organizacyjne nie opłacają składek na FP za zatrudnione osoby, które ukończyły 50. rok życia i w okresie 30 dni przed zatrudnieniem pozostawały w ewidencji bezrobotnych powiatowego urzędu pracy. Taką preferencję określa art. 104b ust. 1 ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, zwanej ustawą o promocji zatrudnienia. Jak wynika z tego przepisu, prawo do tej ulgi przysługuje pracodawcy przez okres 12 miesięcy, począwszy od pierwszego miesiąca po zawarciu umowy o pracę.
Analogiczna ulga jest też przewidziana dla składki na FS (art. 4 ust. 1 ustawy o Funduszu Solidarnościowym oraz składki na FGŚP (art. 9b ust. 1 ustawy o ochronie roszczeń pracowniczych w razie niewypłacalności pracodawcy).
Okres 12-miesięcznej ulgi w opłacie składek na FP, FS i FGŚP liczy się od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym została zawarta umowa o pracę.
Jak wyjaśnił ZUS na swojej stronie internetowej (www.zus.pl) preferencja ta przysługuje pracodawcy, o ile spełnione zostaną łącznie następujące warunki:
- w dniu nawiązania stosunku pracy zatrudniona osoba będzie miała ukończone 50 lat (50. urodziny przypadają najpóźniej w dniu nawiązania stosunku pracy),
- zatrudniona osoba będzie pozostawała w ewidencji bezrobotnych powiatowego urzędu pracy przez okres co najmniej 30 dni liczonych wstecz od dnia poprzedzającego dzień nawiązania stosunku pracy.
W analizowanym przypadku nie zostały spełnione łącznie wymienione warunki. Zatrudniona pracownica nie pozostawała w ewidencji bezrobotnych powiatowego urzędu pracy przez okres co najmniej 30 dni liczonych wstecz od dnia poprzedzającego dzień nawiązania stosunku pracy. W tej sytuacji zatrudniający ją pracodawca nie może skorzystać z 12-miesięcznego zwolnienia w opłacie za nią składek na FP, FS i FGŚP.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.SkladkaZUS.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.11.2024 (środa)
16.12.2024 (poniedziałek)
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - Prawo pracy
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|