Praca pomiędzy dobami pracowniczymi
Rozkład czasu pracy pracownika zatrudnionego na pełny etat w organizacji zmianowej przewiduje pracę w poniedziałek i wtorek od godz. 700 do 1500, a w środę, czwartek i piątek od godz. 1400 do 2200. Choroba innego pracownika spowodowała, że pracownik został wezwany do pracy w środę na godz. 1000 i pracował do 1800. Jak rozliczyć pracę tego pracownika w środę?
Przepisy prawa pracy stanowią, że przy rozliczaniu czasu pracy należy stosować definicję doby pracowniczej. Różni się ona od doby astronomicznej.
Przez dobę pracowniczą rozumie się 24 godziny, poczynając od godziny rozpoczęcia pracy zgodnie z obowiązującym pracownika rozkładem czasu pracy (art. 128 § 3 pkt 1 K.p.). Przy czym pracą w godzinach nadliczbowych jest praca wykonywana ponad obowiązujące pracownika normy czasu pracy, a także praca wykonywana ponad przedłużony dobowy wymiar czasu pracy, wynikający z obowiązującego pracownika systemu i rozkładu czasu pracy (art. 151 § 1 K.p.). Natomiast w razie przekroczenia przeciętnej normy tygodniowej mogą wystąpić nadgodziny średniotygodniowe. Ustalenia rodzaju występujących nadgodzin dokonuje się, porównując pracę faktycznie wykonaną z rozkładem czasu pracy danego pracownika. Nadgodziny średniotygodniowe zasadniczo można stwierdzić dopiero po zakończeniu danego okresu rozliczeniowego.
Za pracę w nadgodzinach pracownikowi przysługuje normalne wynagrodzenie i dodatek, jeżeli nadgodziny nie zostaną zrekompensowane czasem wolnym.
W praktyce mogą wystąpić sytuacje, gdy pracownik na polecenie pracodawcy podejmuje pozarozkładową pracę po zakończeniu jednej, a przed rozpoczęciem drugiej doby pracowniczej, czyli w tzw. czarnej dziurze, np. z powodu choroby innego pracownika. Kwestia, jak zakwalifikować pracę w takich nadgodzinach, została rozstrzygnięta przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej w piśmie udostępnionym naszemu Wydawnictwu w dniu 20 listopada 2013 r. Resort pracy uznał w nim, że: "(...) jeżeli praca (...) zostanie pracownikowi polecona do wykonania w okresie czasu, który objęty jest dobą pracowniczą rozpoczętą poprzedniego dnia kalendarzowego, to powinna być ona zakwalifikowana jako praca nadliczbowa wynikająca z przekroczenia dobowej normy czasu pracy. Jeżeli natomiast praca taka zostanie pracownikowi polecona do wykonania w okresie czasu, który nie jest już objęty dobą pracowniczą rozpoczętą poprzedniego dnia kalendarzowego (...), to praca taka powinna być (...) zakwalifikowana jako praca nadliczbowa wynikająca z przekroczenia przeciętnej tygodniowej normy czasu pracy. (...)".
Biorąc pod uwagę powołane stanowisko Ministerstwa, praca wykonywana pomiędzy dobami pracowniczymi (w tzw. czarnej dziurze) powinna być kwalifikowana i rozliczona jako nadgodziny średniotygodniowe.
Przykład Pracownik świadczy pracę w systemie zmianowym i jest zatrudniony w pełnym wymiarze czasu pracy. Jego rozkład przewiduje pracę w poniedziałek i wtorek od godz. 700 do 1500, a w środę, czwartek i piątek od godz. 1400 do 2200. Ze względu na chorobę innego pracownika został wezwany do pracy w środę na godz. 1000 i wykonywał ją do 1800. Pracownik we wtorek świadczył pracę od 700 do 1500. Jego doba pracownicza zakończyła się o 700 w środę. Natomiast w środę zgodnie z rozkładem miał pracować od godz. 1400 do 2200. Choroba innego pracownika wpłynęła na zmianę godzin jego pracy. Faktycznie rozpoczął ją w środę o godz. 1000, czyli na 4 godziny przed rozpoczęciem nowej doby pracowniczej, ale już po zakończeniu poprzedniej doby. Zatem 4 pierwsze godziny pracy w środę od 1000 do 1400 przypadały w tzw. czarnej dziurze i należy je zakwalifikować jako nadgodziny z przekroczeń średniotygodniowych. |
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.Czas-Pracy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.11.2024 (środa)
16.12.2024 (poniedziałek)
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - Prawo pracy
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|