Praca w systemie zadaniowym
Zatrudniamy pracowników na czas określony do realizacji projektu. Wszyscy pracownicy, oprócz kierownika zespołu, są zatrudnieni w normach podstawowych, natomiast kierownik w systemie zadaniowym (bez nadgodzin). Przy czym kierownik ma odgórnie ustalony rozkład czasu pracy i świadczy pracę w siedzibie firmy. Czy zastosowanie systemu zadaniowego do kierownika było prawidłowe? Czy kierownikowi w ramach zadania do wykonania można nakazać osiągnięcie przez zespół określonego wyniku finansowego?
Zastosowanie zadaniowego systemu czasu pracy w stosunku do kierownika zespołu, o którym mowa w pytaniu, może być nieprawidłowe. Ponadto niedopuszczalne jest nałożenie na pracownika zatrudnionego w takim systemie - jako zadania do wykonania - wymogu osiągnięcia określonego wyniku finansowego.
Zadaniowy system czasu pracy wprowadza się na podstawie art. 140 K.p., jeżeli jest to uzasadnione rodzajem pracy lub jej organizacją albo miejscem wykonywania pracy. Powyższe przesłanki wprowadzenia systemu zadaniowego są określone dość ogólnie. Przyjmuje się jednak, że stosowanie tego systemu jest uzasadnione w szczególności, gdy:
- sposób realizacji zadań powierzonych pracownikowi nie wymaga ciągłej kontroli ze strony pracodawcy, a ewidencja obecności pracownika w pracy jest niemożliwa lub znacznie utrudniona,
- rodzaj pracy uzasadnia wykonywanie jej poza obowiązującymi u pracodawcy godzinami pracy (pracownik zasadniczo sam wyznacza godziny rozpoczęcia i zakończenia pracy).
W praktyce nie ma podstaw do wprowadzenia wspomnianego systemu, jeżeli pracownik wykonuje swoje obowiązki w wyznaczonych przez pracodawcę dniach i godzinach oraz w siedzibie pracodawcy. Ponadto jest on wykluczony, jeżeli pracownik podlega na bieżąco kontroli i poleceniom przełożonych. Z tych względów zastosowanie systemu zadaniowego w stosunku do kierownika, o którym mowa w pytaniu, jest wątpliwe. Należy także zasygnalizować, że zastosowanie tego systemu nie wyklucza automatycznie możliwości wystąpienia nadgodzin (co zasugerowano w pytaniu).
Wdrożenie systemu zadaniowego w odniesieniu do danego pracownika wymaga ustalenia z nim zakresu zadań do wykonania (którego nie należy mylić z zakresem obowiązków). Muszą być one tak ustalone, aby ich wykonanie było obiektywnie możliwe w ramach podstawowych norm czasu pracy (zasadniczo 8 godzin na dobę i przeciętnie 40 godzin na tydzień w przeciętnie 5-dniowym tygodniu pracy). Obciążenie pracownika nadmiernym zakresem zadań do wykonania może spowodować wystąpienie nadgodzin (patrz ramka).
"Osoby zatrudnione na stanowiskach kierowniczych nie mogą być pozbawione prawa do dodatkowego wynagrodzenia za pracę w godzinach nadliczbowych (art. 135 § 1 K.p.), jeżeli wskutek niezależnej od nich wadliwej organizacji pracy są zmuszone do systematycznego przekraczania obowiązujących norm czasu pracy".
Wyrok Sądu Najwyższego z dnia 8 czerwca 2004 r., sygn. akt III PK 22/04
Wyrok Sądu Najwyższego z dnia 4 sierpnia 1999 r., sygn. akt I PKN 181/99
Wyrok Sądu Najwyższego z dnia 15 listopada 2006 r., sygn. akt I PK 117/06 |
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.Czas-Pracy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.11.2024 (środa)
16.12.2024 (poniedziałek)
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - Prawo pracy
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|