Przerwa lunchowa w różnych organizacjach czasu pracy
W firmie ma zostać wprowadzona obowiązkowa godzinna przerwa, tzw. lunchowa, dla wszystkich pracowników. Pracownicy świadczą pracę w podstawowej organizacji czasu pracy oraz w ruchomym i indywidualnym czasie pracy. Czy przerwa lunchowa będzie obowiązywała ogół zatrudnionych i czy może ona przypadać tylko w kilku dniach?
Przepisy art. 141 § 1 K.p. dopuszczają możliwość wprowadzenia jednej przerwy w pracy niewliczanej do czasu pracy (tzw. lunchowej). Wymieniona przerwa:
- nie może trwać dłużej niż 60 minut,
- jest przeznaczona na spożycie posiłku lub załatwienie spraw osobistych.
Tego rodzaju przerwa jest niepłatna, bowiem brak jest przepisów prawa pracy, które przewidywałyby odpłatność za nią. Przerwę lunchową wprowadza się w układzie zbiorowym pracy lub w regulaminie pracy, a jeżeli pracodawca nie jest objęty układem zbiorowym pracy lub nie jest obowiązany do ustalenia regulaminu pracy - w umowie o pracę (art. 141 § 2 K.p.).
W omawianej sytuacji wprowadzenie przez pracodawcę przerwy lunchowej dla wszystkich pracowników oznacza, że przerwa ta będzie obowiązywała także zatrudnionych w ruchomym i indywidualnym rozkładzie czasu pracy. Nie ma jednak przeszkód, aby pracodawca - z uwagi na specyfikę indywidualnego i ruchomego rozkładu czasu pracy - wyłączył stosowanie przerwy lunchowej wobec pracowników świadczących pracę w tych rozkładach. Powinno to nastąpić w drodze odpowiednich postanowień wprowadzonych do przepisów prawa zakładowego.
Jeżeli chodzi o możliwość wprowadzenia przerwy lunchowej tylko w niektóre dni tygodnia, to jest to dopuszczalne. W kwestii tej wypowiedziało się Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w piśmie udostępnionym naszemu Wydawnictwu w dniu 9 stycznia 2018 r. Resort pracy wyjaśnił w nim, że: "(...) Przerwa, o której mowa (lunchowa - przyp. red.), może przysługiwać pracownikom - stosownie do przyjętych np. w prawie zakładowym postanowień - we wszystkie dni, w które wykonują oni/będą wykonywać umówioną pracę (wówczas obowiązuje ona także w przypadku wykonywania, poleconej pracownikowi przez pracodawcę, pracy w dniu wolnym od pracy z tytułu przeciętnie pięciodniowego tygodnia pracy lub w niedzielę), albo tylko w dni, w które pracownik wykonuje pracę zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy obejmującym np. dni od poniedziałku do piątku, lub nawet tylko w niektóre, określone dni tygodnia (np. w środy i piątki) (...)".
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.Czas-Pracy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.11.2024 (środa)
16.12.2024 (poniedziałek)
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - Prawo pracy
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|