Rozliczenie pracy w normach podstawowych
Pracownik zatrudniony w podstawowej organizacji czasu pracy na pełny etat od poniedziałku do piątku wykonywał w sierpniu 2020 r. pracę w nadgodzinach oraz pracował 1 sierpnia 2020 r. w sobotę przez 8 godzin, za którą nie otrzymał dnia wolnego. Ponadto w okresie od 24 do 28 sierpnia 2020 r. przebywa na zwolnieniu lekarskim. Pracownika obejmują jednomiesięczne okresy rozliczeniowe. Jak rozliczyć czas pracy pracownika w sierpniu 2020 r., biorąc pod uwagę pracę w organizacji podstawowej?
Rozliczenia czasu pracy należy dokonać biorąc pod uwagę definicję doby pracowniczej oraz porównując czas przepracowany z rozkładem czasu pracy pracownika.
Pracownika w danym okresie rozliczeniowym obowiązuje wymiar czasu pracy ustalony na podstawie art. 130 K.p. Oblicza się go:
- mnożąc 40 godzin przez liczbę pełnych tygodni przypadających w okresie rozliczeniowym,
- dodając do otrzymanej liczby godzin iloczyn 8 godzin i liczby dni pozostałych do końca okresu rozliczeniowego, przypadających od poniedziałku do piątku,
- obniżając wymiar czasu pracy o 8 godzin za każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w innym dniu niż niedziela.
Ponadto ustalony w podany sposób wymiar czasu pracy ulega obniżeniu o liczbę godzin usprawiedliwionej nieobecności w pracy, przypadających do przepracowania w czasie tej nieobecności, zgodnie z przyjętym rozkładem czasu pracy pracownika.
Przy rozliczaniu czasu pracy pracownika stosuje się definicję doby pracowniczej i tygodnia.
Prawidłowe rozliczenie czasu pracy wymaga też ustalenia nadgodzin dobowych oraz średniotygodniowych. Nadgodziny średniotygodniowe ustala się dopiero po zakończeniu okresu rozliczeniowego. Przepisy nie określają sposobu ustalania tych nadgodzin. W praktyce stosuje się metodę prezentowaną przez Państwową Inspekcję Pracy, według której należy:
- odjąć od liczby godzin faktycznie przepracowanych przez pracownika w danym okresie rozliczeniowym liczbę godzin nadliczbowych wynikających z przekroczeń dobowych,
- odjąć od otrzymanego wyniku liczbę godzin wynikających z obowiązującego pracownika wymiaru czasu pracy w danym okresie rozliczeniowym.
Uzyskana liczba stanowi nadgodziny średniotygodniowe.
Przykład Pracownik pełnoetatowy świadczy pracę w systemie podstawowym od poniedziałku do piątku po 8 godzin na dobę. W zakładzie dniami wolnymi z tytułu przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy są soboty i stosowane są 1-miesięczne okresy rozliczeniowe. W sierpniu 2020 r. wymiar czasu pracy wynosi 160 godzin. W miesiącu tym pracownik dodatkowo pracował w sobotę 1 sierpnia 2020 r. przez 8 godzin, a w dniach 6 i 7 sierpnia 2020 r. pracował po 10 godzin (zamiast 8 godzin). Godziny powyżej normy dobowej stanowiły przekroczenia dobowe i przypadały na porę dzienną (od 15 do 17). Od 24 do 28 sierpnia 2020 r. pracownik jest niezdolny do pracy z powodu choroby. Pracownik w zamian za pracę w sobotę 1 sierpnia 2020 r. nie otrzymał innego dnia wolnego, gdyż zachorował. Dzień 31 sierpnia 2020 r. jest w zakładzie dniem wolnym w zamian za święto przypadające 15 sierpnia 2020 r. Pozostałe dni w tym miesiącu pracownik przepracował. Rozliczenie czasu pracy pracownika: - 132 godz. - (2 dni × 2 godz. przekroczeń dobowych) = 128 godz., - 128 godz. - (160 godz. - 40 godz. choroby pracownika) = 8 godz. (nadgodziny średniotygodniowe). Za sierpień 2020 r. należy pracownikowi wypłacić wynagrodzenie za przepracowanie 120 godzin zgodnie z rozkładem, za 4 nadgodziny z przekroczeń dobowych wynagrodzenie wraz z 50% dodatkami oraz za 8 godzin pracy w sobotę 1 sierpnia 2020 r. normalne wynagrodzenie i 100% dodatek. |
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.Czas-Pracy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.11.2024 (środa)
16.12.2024 (poniedziałek)
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - Prawo pracy
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|