Praca w systemie skróconego tygodnia na wniosek pracownika
Pracownik jest zatrudniony na część etatu w systemie podstawowym. Chciałby on pracować tylko przez 4 dni w tygodniu, przy czym w jednym dniu praca miałaby trwać przez 10 godzin. Pracodawca wyraził zgodę na taką zmianę. Czy praca w podanym rozkładzie jest dopuszczalna? Jeżeli tak, to jak ją wprowadzić?
Pracownik chciałby pracować w systemie skróconego tygodnia pracy, który jest uregulowany w art. 143 K.p. Stosuje się go na wniosek pracownika, który nie jest jednak wiążący dla pracodawcy.
W systemie skróconego tygodnia pracy dopuszczalne jest wykonywanie pracy przez pracownika przez mniej niż 5 dni w ciągu tygodnia, przy równoczesnym przedłużeniu dobowego wymiaru czasu pracy nie więcej niż do 12 godzin, w okresie rozliczeniowym nieprzekraczającym 1 miesiąca. Okres rozliczeniowy można też wydłużyć. Przy wypełnieniu przesłanek wskazanych w art. 129 § 2 K.p. pracodawca może zastosować dłuższy okres rozliczeniowy, nieprzekraczający jednak 12 miesięcy. Należy zaznaczyć, że stosowanie systemu skróconego tygodnia pracy do niektórych grup pracowników jest niecelowe, gdyż czas ich pracy m.in. w systemie skróconego tygodnia nie może przekraczać 8 godzin na dobę (art. 148 K.p.). Dotyczy to:
- pracowników wykonujących pracę na stanowiskach pracy, na których występują przekroczenia najwyższych dopuszczalnych stężeń lub natężeń czynników szkodliwych dla zdrowia,
- pracownic w ciąży,
- pracowników opiekujących się dzieckiem do ukończenia przez nie 4. roku życia, jeżeli nie wyrażą zgody na zastosowanie przedłużonego dobowego wymiaru czasu pracy.
Ponadto niemożliwe jest zatrudnianie w systemie skróconego tygodnia młodocianych oraz pracowników niepełnosprawnych, bowiem nie mogą oni wykonywać pracy w przedłużonym dobowym wymiarze godzin. Wyjątek stanowią niepełnosprawni zatrudnieni przy pilnowaniu oraz w sytuacji, gdy lekarz przeprowadzający badania profilaktyczne pracowników lub w razie jego braku lekarz sprawujący opiekę nad niepełnosprawnym, na jego wniosek, wyraził zgodę na zatrudnienie powyżej norm czasu pracy obowiązujących niepełnosprawnego.
Należy dodać, że system skróconego tygodnia wprowadza się na mocy umowy o pracę (art. 150 § 6 K.p.).
Ponadto w przypadku pracownika zatrudnionego na część etatu ważne jest prawidłowe ustalenie wymiaru jego czasu pracy. Proporcjonalnie zmniejszony wymiar czasu pracy do wielkości etatu stanowi podstawę do planowania jego czasu pracy.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.Czas-Pracy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.11.2024 (środa)
16.12.2024 (poniedziałek)
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - Prawo pracy
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|