Uchylenie szczególnej ochrony zatrudnienia przed zmianami płacowymi
Obowiązujący w naszej firmie regulamin wynagradzania przewiduje dodatek stażowy, za warunki szkodliwe oraz premie miesięczne i kwartalne. Z powodu trudnej sytuacji finansowej chcemy zmienić regulamin wynagradzania, rezygnując z tych składników płacowych. Niektórzy z naszych pracowników mają ochronę przedemerytalną, są też pracownicy chronieni z tytułu członkostwa w związku zawodowym. Czy tym pracownikom możemy wypowiedzieć warunki płacowe, z których chcemy zrezygnować?
TAK. Szczególna ochrona zatrudnienia przysługująca określonym kategoriom pracowników w większości polega na ochronie przed wypowiedzeniem umowy o pracę lub wypowiedzeniem jej warunków przez pracodawcę. Niezależnie jednak od zakresu ochrony i grupy pracowników, do których jest skierowana, w pewnych okolicznościach ulega ona uchyleniu. W razie wystąpienia upadłości lub likwidacji pracodawcy nie działają żadne "ochronki", w związku z czym pracodawca ma prawo wypowiedzieć każdą umowę o pracę lub wypowiedzieć jej warunki (art. 411 i art. 42 § 1 K.p.).
Kolejną sytuacją uchylającą ochronę przed zmianą warunków umowy o pracę jest wprowadzenie zmiany w zakresie tych warunków do układu zbiorowego pracy lub regulaminu wynagradzania. W takim przypadku zmiany na niekorzyść pracowników wymagają wprowadzenia ich w drodze wypowiedzenia lub porozumienia zmieniającego. Jednak w razie zastosowania tego pierwszego trybu, tj. wypowiedzenia zmieniającego, nie obowiązują przepisy wprowadzające szczególną ochronę przed wypowiedzeniem i w konsekwencji również przed wypowiedzeniem zmieniającym (art. 772 § 5 i art. 24113 K.p.).
Należy w tym miejscu odnieść się do przypadku dokonywania wypowiedzenia zmieniającego (w następstwie zmiany zakładowych przepisów płacowych) wobec pracowników objętych zakresem art. 5 ust. 5 ustawy o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników (Dz. U. z 2018 r. poz. 1969 ze zm.), zwanej ustawą o zwolnieniach grupowych. Podlegają jej pracodawcy zatrudniający co najmniej 20 pracowników. Wskazany przepis wymienia pracowników, którzy podlegają bezwzględnej ochronie przed wypowiedzeniem im przez pracodawcę umowy w czasie zwolnień grupowych i tzw. indywidualnych, dokonywanych na podstawie art. 10 ustawy. Do grupy tej należą m.in. pracownicy w czasie ochrony przedemerytalnej oraz pracownicy chronieni z uwagi na członkostwo w związku zawodowym. Pracodawca może im dokonać wypowiedzenia zmieniającego, jednak wiąże się z tym wypłata dodatku wyrównawczego.
Jeżeli więc pracodawca (Czytelnicy) podlega wspomnianej ustawie, będzie musiał wypłacać ten dodatek pracownikom posiadającym ochronę przedemerytalną oraz związkową przez cały okres ochronny.
Przesłanki uchylające szczególną ochronę przed zmianą warunków płacowych w drodze wypowiedzenia zmieniającego:
|
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.RozliczenieWynagrodzenia.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.11.2024 (środa)
16.12.2024 (poniedziałek)
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - Prawo pracy
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|