Zakładowa odprawa emerytalna dla kadry zarządzającej
Regulamin wynagradzania obowiązujący w naszej spółce przewiduje wypłatę odprawy emerytalnej na korzystniejszych zasadach niż to wynika z Kodeksu pracy (odprawa jest uzależniona od stażu pracy i może być równa 3-miesięcznemu wynagrodzeniu). Niedługo przejdzie na emeryturę pracownik należący do zarządu spółki. Czy będzie mu przysługiwała odprawa wynikająca z regulaminu, czy z Kodeksu pracy?
Pracownik należący do kolegialnego organu zarządzającego zakładem pracy (zarządu) jest w rozumieniu prawa pracy traktowany jako pracownik zarządzający w imieniu pracodawcy zakładem pracy. Taki status nadaje mu art. 128 § 2 pkt 2 K.p. Ma to istotne znaczenie dla zasad wynagradzania takiego pracownika. Przepisy art. 772 § 5 i art. 24126 § 2 K.p. przewidują, że przepisy zakładowe - regulamin wynagradzania i układ zbiorowy pracy - nie mogą określać warunków wynagradzania pracowników zarządzających w imieniu pracodawcy zakładem pracy oraz osób zarządzających zakładem pracy na innej podstawie niż stosunek pracy. Członkowi kadry zarządzającej generalnie nie przysługują więc składniki wynagrodzenia wynikające z regulaminu wynagradzania.
Przywołane regulacje nie są jednak przeszkodą do wypłaty członkowi kadry zarządzającej wynikającej z regulaminu wynagradzania odprawy emerytalnej w kwocie wyższej od określonej w art. 921 K.p. (tj. wyższej od 1-miesięcznego wynagrodzenia). Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 25 lipca 2018 r., sygn. akt I PK 157/17, stwierdził, że zasady wynagradzania w rozumieniu art. 24126 § 2 K.p. nie obejmują odprawy emerytalnej. Ograniczenia wynikające z tego przepisu nie mają bowiem zastosowania do innych świadczeń związanych z pracą (przewidzianych np. w art. 92, art. 921 i art. 93 K.p.). Skoro odprawa emerytalna jest innym świadczeniem związanym z pracą, to nie mieści się w pojęciu zasad wynagradzania, których w stosunku do pracownika zarządzającego w imieniu pracodawcy zakładem pracy nie może określać regulamin wynagradzania. Sąd Najwyższy podobne stanowisko wyrażał też w innych orzeczeniach (wyrok z dnia 7 marca 2001 r., sygn. akt I PKN 284/00, wyrok z dnia 22 stycznia 2003 r., sygn. akt II UK 1/02, wyrok z dnia 10 stycznia 2006 r., sygn. akt I PK 115/05).
Dlatego, jeśli regulamin wynagradzania w spółce przewiduje korzystniejszą niż ustawowa odprawę emerytalną, to może on stanowić podstawę do wypłaty tego świadczenia pracownikowi należącemu do kadry zarządzającej.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.RozliczenieWynagrodzenia.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.11.2024 (środa)
16.12.2024 (poniedziałek)
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - Prawo pracy
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|