Zmiana regulaminu a warunki płacowe pracowników na urlopach
Dokonaliśmy zmiany regulaminu wynagradzania polegającej na obniżeniu premii miesięcznej i rezygnacji z nagrody jubileuszowej. Zmiana dotyczy wszystkich pracowników. Kilka naszych pracownic przebywa obecnie na urlopach rodzicielskich, ponadto jeden pracownik na urlopie bezpłatnym. Czy będziemy mogli dokonać im wypowiedzeń zmieniających, tak jak pozostałym pracownikom?
W przedstawionej sprawie obniżenie wynagrodzenia pracowników przebywających na urlopie rodzicielskim i bezpłatnym w drodze wypowiedzeń zmieniających jest możliwe. Generalnie pracownikom korzystającym ze wskazanych urlopów przysługuje ochrona przed wypowiedzeniem całkowitym i zmieniającym, na warunkach określonych w Kodeksie pracy i w ustawie o zwolnieniach grupowych. Ochrona ta w odniesieniu do wypowiedzenia zmieniającego jest uchylona m.in. w sytuacji wprowadzania mniej korzystnych warunków zatrudnienia poprzez zmianę układu zbiorowego pracy lub regulaminu wynagradzania. Stanowi o tym art. 24113 § 2 K.p., na mocy którego mniej korzystne postanowienia układu zbiorowego pracy wprowadza się w drodze wypowiedzenia warunków umowy o pracę lub innego aktu stanowiącego podstawę nawiązania stosunku pracy. Przy dokonywaniu tych wypowiedzeń nie stosuje się przepisów wykluczających lub ograniczających dopuszczalność dokonania wypowiedzenia zmieniającego. Regulacja art. 24113 § 2 K.p. stosowana jest odpowiednio w sytuacji zmiany regulaminu wynagradzania (art. 772 § 5 K.p.).
W omawianym przypadku fakt wprowadzenia zmian płacowych w odniesieniu do ogółu pracowników zakładu, w następstwie zmiany regulaminu wynagradzania, pozwala na skorzystanie z art. 24113 § 2 K.p. Oznacza to dopuszczalność zastosowania wypowiedzenia zmieniającego wobec pracowników przebywających na urlopach wskazanych w pytaniu.
Odmienna sytuacja miałaby miejsce w przypadku obniżenia wynagrodzenia pojedynczym pracownikom, bez zmiany regulacji zakładowych. Wówczas zakres ochrony pracowników korzystających z urlopów związanych z rodzicielstwem czy bezpłatnych będzie zależał od tego, czy pracodawca podlega ustawie o zwolnieniach grupowych, która stosowana jest wobec pracodawców zatrudniających co najmniej 20 pracowników (przykład).
Przykład
Przyjmujemy stan faktyczny przedstawiony w pytaniu z tą zmianą, że pracodawca zamierza dokonać jednostkowych wypowiedzeń zmieniających, bez zmiany przepisów zakładowych w stosunku do ogółu pracowników. Wówczas pracownikom korzystającym z urlopu rodzicielskiego i bezpłatnego generalnie przysługuje szczególna ochrona przed wypowiedzeniem całkowitym i zmieniającym. Jeżeli jednak pracodawca podlega ustawie o zwolnieniach grupowych, wypowiedzenie zmieniające będzie dopuszczalne, przy czym w przypadku korzystania z urlopu rodzicielskiego pracownikowi będzie przysługiwał dodatek wyrównawczy. Wspomniane wypowiedzenie nie będzie natomiast możliwe w przypadku, gdy pracodawca nie jest objęty zakresem ustawy o zwolnieniach grupowych. |
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.RozliczenieWynagrodzenia.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.11.2024 (środa)
16.12.2024 (poniedziałek)
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - Prawo pracy
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|